Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Beslenme
  6. ayda (KAHVALTI)
 

6 ya da 7 ayını bitiren çocuğa kahvaltı başlanabilir. Kahvaltıda şunlar verilebilir: Peynir, bebek bisküvisi, yumurta sarısı, tahin, tahin-pekmez karışımı, reçeller, pastörize tereyağı, ekmek (tahıllı, ambalajlı, marka olmuş ekmekler)

 

Peynirin tuzunu almak için 1 kâse içme suyuna peyniri koyup buzdolabına kaldırın. Peynir sabaha kadar tuzunu salacaktır.

 

Tuzu alınmış 1–2 küp şeker boyunda beyaz peynir, reçel, pekmez, ekmek veya bebek bisküvisi, tahin / pekmez karışımı verilebilir. Bisküvi, az miktar süt, mama veya ıhlamur gibi bir sıvı ile ezilir. Önce 1—2 tatlı kaşığı ile başlanıp miktarı günler içinde arttırılır. Karışıma tahıllı kaşık mamaları eklenmesi hem lezzetini hem besin değerini son derece arttırır.

 

Reçel olarak çilek ve böğürtlen vs ‘den ziyade ayva, kayısı gibi alerji yapmayan reçeller tercih edilmelidir. Mümkünse şeker kullanılmadan yapılmış ev marmelatları veya piyasada bulunan doğal katkısız ve tatlandırıcısız reçeller seçilmelidir. Piyasada Doğa marka yerli ve Saint Dalfour marka Fransız malı organik reçelleri tavsiye ediyorum.

 

Beyaz peynir, reçel, pekmez, ekmek, yumurta karıştırılarak bulamaç yapılmamalıdır. Bulamaç yapıldığında bebeğin yemesi de kolay, annenin yedirmesi de kolay olur ancak bu kez bebek bu gıdaları tak tek tanımazsa ileride hiç yemek istemeyebilir. Bebeğin bunların her birinin tadına tek tek alışması sağlanmalıdır.

 

Kolesterolden zengin olan yumurta sarısı haftada 3–4 ‘ten fazla verilmemelidir Yumurta iyice haşlandıktan sonra sarısından 1 nohut kadar verilir, azar azar arttırılarak 8-10 günde tam yumurta sarısına erişilir. İyi pişmiş yumurta sarısı ezilince kuru ve bebeğin yutması güç bir hale gelir. Kolay yutması için peynir, reçelle karıştırılabilir veya mamayla ezilebilir. Haftada 3–4 yumurtadan fazla verilmemelidir.

 

Bal, alerji riski ve bal zehirlenmesi (botulizm) tehlikesi nedeniyle 1 yaşından önce hiç verilmemelidir. Yumurta beyazı da 1 yaşından önce çok ciddi alerji yapabileceği için verilmez.

 

Uzm Dr Erdem UZUNOĞLU

Değiştirilme tarihi: 16,03,2010

 
 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz