Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Popüler Yazılar
  LENF BEZİ BÜYÜMESİ
 

Lenf sistemi kan ve dolaşım sistemi ile çok yakın ilişkili, dokulardan protein, hücre ve sıvıları taşıyan yaygın bir drenaj sistemidir. Lenf damarları ise lenf sıvısı denen bir sıvı taşır.

 

Lenf sistemi ve önemi nedir?

Lenf sistemi dokular ve hücreler arası sıvının, kan damarlarına taşınmasını sağlar. Eğer bu sıvılar damarlara taşınamazsa dokularda anormal şişmeler ortaya çıkar. Dokular arasından sızan ve bulanık sarı – beyaz renkli, bağışıklık hücreleri ve proteinden son derece zengin olan bu lenf sıvısı, lenf damarı denen, tek yönlü çalışan ince kılcal damarlar boyunca taşınır ve kan damarları ile tekrar dolaşıma katılır.

 

Lenf sistemi ayrıca virüs, bakteri ve mantarlardan oluşan hastalık etkenlerine karşı savunmamızı da sağlar. Bu zararlı mikroplar lenf damar ağı boyunca yayılmış olan lenf düğümleri tarafından filtre edilirler. Ayrıca bu lenf düğümleri, lenfosit adlı bağışıklık sistemi hücreleri için barınak durumundadır.

 

Dalak da lenfatik sistemin önemli bir organı olup o da antikor üreten lenfositler ve mikroplarla doğrudan savaşan makrofajlar için barınak görevi yapar.

 

Lenf damarları, kılcal yapıda olup tüm vücutta kan damarları etrafını saracak şekilde bir ağ oluşturup yer yer lenf düğümleriyle kesintiye uğrar ve  taşıdığı lenfosit hücrelerini bu düğümlere bırakırlar. Vücudun her bölgesinin enfeksiyonunda, o bölgenin lenf akımı artıp, o bölgeden kalkan lenf sıvısının drene olduğu lenf düğümleri şişer. Örneğin ayak parmağınızın tırnağını keserken dikkatsiz davransanız ve orada iltihap ortaya çıksa, ayaktan kasığa doğru drene olan lenf sıvısı kasıktaki lenf düğümlerinde şişmeye neden olur. Aynı şekilde boğaz iltihaplarında da boyun lenf düğümlerinde büyüme gözlenir. Vücudumuzda bulunan irili ufaklı 600 lenf düğümünden bazıları yüzeye yakındır ve elle kontrol edildiğinde daha kolay muayene edilebilir. Normal büyüklükteki yüzeysel lenf düğümleri elle fark edildiğinde paniğe neden olmamalıdır.

 

Lenf düğümü hastalıkları:

 

Lenfadenopatiler: Vücuttaki çoğu lenf düğümü büyüyüp şişmedikçe fark edilmezler. Lenfadenopati denen durum, lenf düğümlerinin şişip büyümesidir. Çoğu kez de yukarıda anlatıldığı gibi yakın bölgedeki enfeksiyondan kaynaklanır. Çok nadiren, lenf düğümleri kanser hücrelerinden dolayı büyüyebilir. Çocukluk çağı lösemi veya lenfomalarında lenf düğümleri büyümesi halinde lenf düğümünün kıvamı lastik gibi, etrafa yapışık ve ağrısızdır.

 

Lenfadenitler: Lenf düğümlerinin bizzat iltihabıdır. Enfeksiyonlu lenf düğümü, şiş, ağrılı, bazen üzerini örten deri kızarık ve sıcaktır. Çocuklarda çoğu kez  boyun lenf düğümlerinde bu tür iltihaplar olur. Tedavisi antibiyotikle yapılır.

 

Lenfoma: Lenf düğümlerinden kaynaklanan bir kanser türüdür. Etkilenen lenf düğümleri şişer ve kanser hücreleri diğer lenf düğümleri ile organlara da sıçrar.

 

Ama her lenf düğümü büyümesini lenf kanseri olarak yorumlamayın. Düğümlerde büyüme ağrısızsa, giderek büyüyorsa ve sayısı artıyorsa, çocukta ateş, iştah kaybı, kilo verme ve terlemede artış varsa, ama boğaz ağrısı gibi enfeksiyon bulgusu yoksa kanser olma  olasılığı daha fazladır. Ateş boğaz ağrısı gibi hızlı ilerleyişli üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında ortaya çıkan boyun bölgesindeki ağrılı lenf bezi şişmeleri kanserle alakalı olamaz.

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz