Hakkımızda  -  İletişim
Arama  

 
  BİLGİ BANKASI
 
Prematüre
Yenidoğan
Aylara Göre Gelişim
Anne Sütü ve Emzirme
Yaşa Göre Beslenme
Kalp Hastalıkları
Kan Hastalıkları
Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem Hastalıkları
Beyin Hastalıkları
Alerji ve Astım
Endokrin Sistem (Hormonlar)
Romatoloji
Parazitler
Çocuk Güvenliği
Çocuk Onkolojisi
  SÖZLÜK
  BRANŞ DOKTORLARI
Çocuk Cerrahisi
Kulak Burun Boğaz
Plastik Cerrahi
Ortopedi
Pedodonti ( Diş Hekimliği )
Beslenme ve Diyet
Evcil Hayvanlar
Dermatoloji
Göz Hastalıkları
GÖZ HASTALIKLARI
 

 
  TETKİK VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
ENDOSKOPİ NEDİR KİME YAPILIR?
BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ
EKOKARDİOGRAFİ NEDİR?
 
Çocuk Psikolojisi
  EYVAH! KIZIM MASTÜRBASYON MU YAPIYOR YOKSA?
 

Mastürbasyon

Çocuklar cinsellikle ilgili bir farkındalık yaşadıklarını sadece soru sorarak belli etmezler. Çocuklar bazen cinsel organlarını bir yere sürtmek suretiyle mastürbasyon yaparlar. Bu davranışa, 3-5 yaş arasında sık rastlanır.  (2)

Bir kere bile "kendine dokunmamış" çocuk yoktur. Genital bölgesine rastlantısal olarak dokunduğunda hoşuna giden birtakım izlenimler alır ve bu hazzı yaşamak için tekrar tekrar dokunur. Zaten çocuklar yeni bir şey keşfettiklerinde, öğrendiklerini iyice yerleştirmek için tekrar tekrar yapmak eğilimindedir. Bunu, başka yeni bir şey ilgilerini çekene kadar sürdürürler. Bazı çocuklar ise bu davranışı sürdürürler. Bazen çocuklar çocuk genital bölgesi ile uğraşırken ter içinde kalabilir ve soluk alış verişi değişebilir, yüzü kasılabilir; yetişkindeki yoğunluğa ulaşmasa da orgazma benzeyen bir durum yaşayabilir. Bu durumun yetişkindekinden farkı ise boşalmaya eşlik eden bir akıntının gelmemesi ve hafif hafif orgazmların, kısa aralıkları ile tekrarlanabilmesidir. Fakat her çocuk mastürbasyonu bu kadar yoğun yaşamaz. Bazı çocuklar genital bölgeleri ile, yoğun olmamakla birlikte, sık sık ilgilenir ve hafif bir keyif alışla yetinebilir.

1. Nasıl Mastürbasyon Yaparlar?

Kız çocukları alçak masa ya da sehpa gibi bir şeyin üstüne karın üstü yatarak bacaklarını masanın dışında bırakmak ve bacak kaslarını kurbağa gibi gerginleştirip gevşeterek ya da  sert bir iskemlede otururken kalçalarını ritmik bir şekilde sağa sola hareket ettirerek mastürbasyon yaparlar.

Erkek çocuklar ise karın üstü yatıp cinsel organını yere sürterek ya da  cinsel organını ritmik bir şekilde avuçlayarak mastürbayson yaparlar.

Hem kız hem de erkek çocukların tercih ettiği ortak yöntemler vardır. Bunlar cinsel organı doğrudan elle uyarmak, iskemlenin köşesi, masanın bacağı gibi sert bir şeye sürtmek; sert bir oyuncağı cinsel organına sürtmek ;  üstündeki örtünün ucunu toplayıp altına koyarak hareketsiz karın üstü yatmak ve kendini buna sıkıca bastırmak şeklinde olabilir.

          2. Neden mastürbasyon yaparlar?

          Çocukların mastürbasyon yapmasının iki sebebi vardır:

a.      Çocuğun boş kalması

b.      Duygusal ihtiyaçların giderilmemesi

a.      Çocuğun Boş Kalması

Çocuklar boş kaldıklarında yani yapacak bir şeyleri olmadığında bedenleriyle ilgili böyle bir keşifte bulunurlar. Örneğin; uyumadan önce ya da artık öğlen uykusuna gereksinimi kalmayan bir çocuğu zorla uyutmaya çalıştığımızda bu durum ortaya çıkabilir. Çocuk uyumaya çalışırken pelüş oyuncağı veya yorganının ucu ile oyalanabilir. Bunlardan sıkıldığında, bedeni ile ilgilenirken rastlantısal olarak dokunduğu genital bölgesinden aldığı izlenimler ilgisini çekebilir. Canı sıkıldıkça da çekici bir uğraş olarak bunu yinelemesi mümkündür.

          b. Duygusal İhtiyaçların Giderilmemesi

         Bütün anne babalar çocuklarını sever. Fakat sadece sevmek, çocuklara yeterli değildir; onlar sevildiklerini fark etmek ister. Sevgimizi onlara; onlara ayırdığımız zamanla, ilgileniş tarzımızla ifade edebiliriz. Sağlıklı bir duygusal sıcaklık, ruhsal açıdan sağlıklı bir insan yetiştirmek için vazgeçilmez ön koşuldur. "Sevginin sağlıklı ifadesi" ile, çocuğu şımartmayı birbirine karıştırmamak gerekir. Yanımızda otururken birbirimize sokulmak, başını okşamak, yanağına sevgi dolu dokunarak gözlerinin içine "İyi ki sen varsın!" der gibi bakmak, kucağımıza oturtmak, beden sıcaklığımızı hissettirmek, sevginin en uygun ifade şekillerindendir. Böyle yaparsak çocuğumuzun kendine yönelme gereksinimi ortadan kalkar.” (4)

3. Ne yapmalıyız?

Çocuğumuzun genital bölgesiyle gereğinden fazla ilgilediğini düşündüğümüzde, durumun farkında değilmiş gibi davranarak, ilgisini başka bir yöne çekmeliyiz. Birlikte bir oyun oynayabiliriz; ona hikaye anlatabiliriz; parmak oyunu oynayabiliriz vb. gibi. Sadece çocuk genital bölgesiyle ilgilendiği sırada böyle davranılması sorunu kökten çözmeye yeterli değildir. Evde anne babaları yeterince ve gerektiği şekilde ilgilenemeyen çocuklara, diğer "yakın yetişkinlerin" doğru destek vermesi de durumu değiştirememektedir.  Ayrıca mastürbasyona başka problemlerin eşlik edip etmediğinin araştırılması gerekmektedir.

4. Ne yapmamalıyız?

·         Yaptığının yanlış olduğunu düşünmesine neden olmayın.

·         Cezalandırıcı, yargılayıcı ayıplayıcı ifadeler veya tavırlardan kaçının.

·         Başkalarının önünde yapmasının görenleri rahatsız edebileceğini öğrenmesini sağlayın.

·         Daha uygun zamanlar ve mekanlar tercih etmesi konusunda yönlendirici olmaya çalışın.

·         Aşırı noktalar vardığını düşünüyorsanız ve gerekirse ilgisini değiştirebilecek aktiviteleri özendirmeyi deneyin.

·         Çocuğun yakın çevresini bilgilendirmek ve gerektiğinde desteğini almaktan çekinmeyin.

Psikolog Elçin EĞERCİOĞLU

        24,12,2009

(1)    Özbey, Ç. Çocuk Gelişiminde Yaşanan Sorunlar. İnkılap Kitabevi:İstanbul,2006

(2)   Yavuzer, H. Çocuk Psikolojisi. Remzi Kitabevi: İstanbul, 2002

(3)   Yavuzer, H. Çocuğu Tanımak ve Anlamak. Remzi Kitabevi: İstanbul, 2004

(4)   http://cocuk-anneegt.tr.gg/

 

 
  Terimler Sözlüğü
  Kısa ürün bilgisi (küb) ve kullanma talimatının (kt) hazırlanmasında kullanılmak üzere...
  >>
  Kitaplar
  Bebek bakımı, çocuk ve ergen ruh sağlığı, ilk yardım yöntemleri hakkında önerdiğimiz kitaplar...
  >>
  Hipokrat Yemini
 

Hipokrat’in kim olduğunu, Hipokrat Yemini’ nin ne olduğunu biliyor musunuz?

  >>
  Linkler
  İnternet meraklılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz ve önerdiğimiz siteler.
  >>
  E-bülten Aboneliği
Adınız ve soyadınız
E-posta adresiniz