Ecza Dolabı

Ecza Dolabı

Ecza Dolabında Neler Bulunmalı

Her çocuklu ailenin ecza dolabında tam teşekküllü bir ilk yardım kiti bulunması zorunludur. Hatta 2 adet ilk yardım kiti olmalı, biri de arabaya konmalıdır. Bu kitler kolay ulaşılabilecek yerde muhafaza edilmeli ama çocukların da ulaşmasına engel olunmalıdır. İlk yardım kiti içindeki malzemeler kolay açılabilir şekilde paketlenmiş olmalı, hafif ve saplı çantası kolay taşınmalıdır.

İlk yardım kitinde bulunması gerekenler:

 1. Steril gazlı bez
 2. Ağrı kesiciler (Parasetamol ve İbuprofen içeren)
 3. Flaster
 4. Hidrokortizonlu krem
 5. Değişik boylarda bandajlar
 6. Kalaminli losyonlar
 7. Elastik bandaj
 8. Çengelli iğne
 9. Antiseptik mendiller
 10. Cımbız
 11. Antibiyotikli pomat
 12. Termometre
 13. Oksijenli su
 14. Lateks eldivenler
 15. Alkol
 16. Işık kaynağı ve yedek pil
 17. Acil telefonların listesi
 18. Mümkünse küçük bir battaniye

Bütün bunlar çocukların ulaşamayacağı ama erişkinlerin kolay uzanabileceği bir yerde saklanmalı, düzenli olarak ilaçların miadının geçip geçmediği kontrol edilmelidir. Ecza dolabındaki tüm ilaçların listesini son kullanma tarihleri ile birlikte telefonunuzda bir nota kaydedip, bu listeyi güncel tutarsanız ilaçların ve son kullanma tarihlerinin kontrolünü de daha kolay yapabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir