Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuklarda Kafa Travmaları

Koşarken düşme, yüksekten düşme, kafaya televizyon gibi ağır bir cisim düşmesi, hepsi kafa travması olarak değerlendirilir.

Kafa travmalarını kabaca hafif ve ağır (ciddi) travmalar olarak ayırabiliriz:

Hafif Travmalar

Çocuklarda hafif kafa travmalarında ya hiç bir şey olmaz, sadece ağlar veya birkaç saniyelik bayılma, baş ağrısı, şişlik dışında sorun yoktur. Basit sorulara cevap verip vermediğini veya yaşı küçükse sizinle ve etrafla ilgili olup olmadığını, oyuncakları ile oynayıp oynamadığını vs kontrol edin. Şiş varsa soğuk kompres yapın. Şişlik artarsa doktorunuza danışın. Ağrı kesici olarak şurup tercih edin (bazı fitillerde uyku verici maddeler vardır, bundan dolayı uyku halinin ilaca veya kafa travmasına bağlı olup olmadığını izlemek güçleşir).

Ağır Travmalar

Yüksekten düşme ve araç içi trafik kazaları bu gruptadır. Felçlere, sakatlıklara ve ölüme neden olabilir. Özellikle şuuru kapalı yatıyorsa baş pozisyonunu değiştirmeden doktorun gelmesi beklenmelidir.

Dikkat! Ne Zaman Acile Gidelim?

Bir kafa travması geçiren çocukta şu belirtilerden biri veya birkaçı varsa acil doktora başvurulmalıdır:

  • 5-10 saniyeden uzun süren bayılma
  • Konuşma, yürüme güçlüğü
  • Uzun süren baş dönmesi
  • Kulak veya burun kanaması
  • Havale
  • Tekrar eden kas kasılmaları
  • Solunum düzensizliği,
  • Oturabilecek yaştaki bebeğin oturamamaya başlaması, yürüyebilen bebeğin sendelemesi, konuşmada sarhoş gibi bozulma vs nörolojik bulgular

Bu durumlar varsa hem kafa filmi hem de bilgisayarlı tomografi gerekecektir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram