Sevdiklerimize dair her şey...

Kulak Ağrısı

Genellikle orta kulak iltihabı nedeni ile ortaya çıkan kulak ağrısının her yaştaki çocukta ana belirtisi huzursuzluk ve acı hissidir. Ancak bebeğin yaşı, ağrıyı ifade etmeye uygun değilse, devamlı ağlama veya elini kulağa götürme de kulak ağrısının belirtisi olabilir. Ancak yine de unutmayın ki ağlama ve ağrı olmaksızın elini kulağa götürme son derece sıradan bir durum olup her zaman kulak ağrısı belirtisi değildir, alışkanlık, vücudunu tanıma, uyku gelmesi durumunda da bebekler ellerini kulaklarına götürebilirler. .

Ayrıca azı dişlerin çıkması sırasında da kulağa yansıyan ağrı ve buna bağlı olarak elini kulağına götürme de sık rastlanan bir durumdur.

Orta Kulak İltihabı Sırasında Kulak Ağrısında Ne Yapılır?

Ağrı kesici şuruplar (parasetamol veya ibuprufen) yeterli olmuyorsa ağrıyan kulağa ılıştırılmış gliserin damlatılabilir. 1 kase sıcak su içine sıvı gliserinin şişesi oturtulur. Şişedeki gliserin ısınınca daha akışkan olduğu gibi ılık olması da ağrıyı keser. Çocuk, ağrıyan kulağı yukarıda kalacak şekilde yan yatırılır; ılıştırılmış gliserin, bir damlalıkla ağrıyan kulağın içine 2-3 damla damlatılır. O pozisyonda beklenir. İşlem ağrı kesilene kadar tekrarlanabilir. (Bebek anne sütü alma yaşındaysa gliserin yerine aynı işlem anne sütü ile de yapılabilir) Kimlere yapılmaz? Kulaktan sıvı kıvamda bol akıntı geldi ve ağrı kesildiyse yapılmamalıdır.

Dış Kulak Yolu İltihabı Sırasında Kulak Ağrıyınca Ne Yapılmalıdır?

Ağrı kesicilere ek olarak kulak burun boğaz doktorunun yazacağı antibiyotikli, kortizonlu veya bazen de yapma damlalar kullanılması gerekir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


2 comments on “Kulak Ağrısı”

  1. Merhaba
    Benim bebeğim iki aylık emme sırasında alıyor kulağına vuruyor memeyi bırakıyordu KBB ye gittik kulak kiri var dedi Gliserin kulak damlası yazdı bebeğime bir zararı olur mu ?

    1. Merhaba,
      Emme sırasında kulak ile oynama bu ayda bebeklerde görülebilen bir şey; kir ise ağrı ve rahatsızlık vermez; verse de bebekler belli bir yaştan önce ağrıyan yere ellerini götürerek lokalize edemezler... mesela 9 aylık bir bebek (çok çok nadiren) apandisit olsa elini ağrıyan yere götürerek ifade edemez... Sizin yavru da daha çok oyun veya alışkanlık yapıyor olabilir... Gliserine gelince hiç zararı yoktur; kulak kirinin temizlenmesinde ana madde gliserindir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram