Sevdiklerimize dair her şey...
Makaleler
»
»

Zehirlenmeler

KUSTURMAYIN

Çocukluk çağında sık rastlanan ve en korkutucu ve hayati tehlike arz eden acil durumlardan birisi de zehirlenmelerdir. İster ilaç içmiş olsun, ister zehirli maddeye maruz kamış olsun zehirlenme danışma merkezi veya DOKTORUNUZDAN BİLGİ ALMADAN ÖNCE SAKIN KUSTURMAYIN.

Çocuğunuzun ilaç, çamaşır suyu, deterjan vs. içmesi durumunda veya herhangi bir canlı sokması/ısırması durumunda arayarak bilgi alabileceğiniz danışma merkezine Türkiye'nin her yerinden 7/24 114'ü tuşlayarak ulaşabilirsiniz.

Aradığınızda daha hızlı sonuca ulaşmak için aşağıdaki soruların yanıtlarını hazırlayın ve yanınıza kağıt-kalem gibi not alabileceğiniz malzemeler alın.

Gerekli görülürse derhal doktorunuza haber verin veya en yakın sağlık kuruluşunun acil servisine başvurun! AŞAĞIDAKİ SORULARA CEVAP VERMEYE HAZIR OLUN

  1. Kaç kilo?
  2. Kaç yaşında?
  3. Ne içti?
  4. Ne zaman içti?
  5. Ne kadar içti?
  6. Kustu mu?
  7. Şu anda bir belirti var mı?

İlaç Zehirlenmesi

Tansiyon ilacı, ağrı kesici, vs. ilaçların zehirlenmelerinde olay fark edildiğinde çocuk ilacı alalı çok kısa süre geçmişse kusturmaya çalışılmalıdır. Kusturmak için parmakla boğaza uyarı verilebilir, sıcak, tuzlu su içirilebilir. Kussa da, kusmasa da hemen bir hastanenin acil birimine başvurulmalıdır. Hastaneye girmeden önce içirilen ilaç sayısı tespit edilmeye çalışılmalıdır. Acile giderken içilen ilacın kutusu da götürülmelidir.

Kimyasal Madde Zehirlenmesi

Çamaşır suyu, deterjan, lavabo açıcı vs. içilmesi durumunda kesinlikle KUSTURULMAMALIDIR. Çünkü bu maddeler yutulurken yemek borusunda yanma yapar; kusturulurken aynı bölgeler ikinci kez yanabilir. Yakıcı bu tür maddelerin içilmesi durumunda çocuk zorlanmadan, dik pozisyonda tutarak kusması önlenir. Ağızda hiçbir şey verilmeden derhal çocuk cerrahisinin bulunduğu bir acil birimine başvurulmalıdır.

Hayvan Sokması / Isırması Kaynaklı Zehirlenmeler

Bu hayvan türünü bilmediğiniz bir böcek, örümcek, akrep, vs. herhangi bir hayvan olabilir. Öncelikle güvenli bir mesafeden ayırt edilmesine olanak verecek şekilde fotoğraflayabiliyorsanız yapın. Burada önemli olan hayvanın tanımlanabiliyor olması. Bu bir örümcek ise ezerek öldürmeniz durumunda bu hayvanın tanımlanabilirliğini etkilerseniz bu da ayrı bir sorun teşkil edebilir. Hayvanın tanımlanmasını engellemeyecek şekilde ve kendi veya çevrenizdeki başkalarının hayatını riske atmadan muhafaza edebiliyorsanız yapın.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram