Sevdiklerimize dair her şey...

Alerjik Egzama

Egzama (Atopik Dermatit) sık rastlanan alerjik bir cilt hastalığıdır. Herkeste ve her yaşta görülebilir ama en çok süt çocukluğu ve çocukluk çağının hastalığıdır. Farklı şekillerde dermatit çeşitlerini içerir. Ana özelliği ciltte kızarma, kabuklanma ve kaşıntıdır. Kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak genetik yatkınlığın olduğu çok iyi bilinmektedir. Yani bir anne veya babada egzama, astım veya alerjik nezle varsa çocukta da egzama ortaya çıkabilir. Tek başına görülebildiği gibi astım veya alerjik nezle gibi başka alerjik hastalıklarla birlikte de seyredebilir. Belirtileri tetikleyebilen çok sayıda faktör olabilir: Gıdalar, toz, parfümlü losyonlar, yün, peluş oyuncaklar, stres vs. Ani sıcaklık değişiklikleri ve terleme de kaşıntıyı arttırabilir. Tetikleyici faktörlerden sakınmak belirtilerin azalmasına neden olabilir ama tedavi edici olamaz. Birçok bebekte gıda alerjisi egzama nedenidir. En sık neden süt alerjisidir. Bunu sırasıyla yumurta, kuruyemişler, buğday, susam, soya izler. Bunların tüketilmemesi bile egzamada ciddi iyileşme sağlar. Bu konunun ayrıntısı için linki tıklayınız.

Çocukta egzama belirtileri nelerdir?

Kırmızı ve kaşıntılı deri; deride içi sıvı dolu çok küçük kabarcıklar ve kabuklanma alanları vardır. Bunlar süt çocuklarında en fazla saçlı deri, yüz (yanaklar, kaşların arası, kulak memesi arkası en fazla), diz ve dirsek kıvrım yerlerinde görülür. Kaşıntı ana yakınmadır. Lezyonlar kaşındıkça kabuklanır, şiddetlenir; şiddetlendikçe kaşınır. Kaşınma sırasında cilde mikrop bulaşması halinde iltihaplı bölgeler kuru kahverengi görünüm alır.

Çocuklarda egzama tedavisi

Tedavi için birkaç husus bir arada göz önünde bulundurulmalıdır: Tetikleyici olabileceklerin uzaklaştırılması, cildin kurumasına engel olunması, kortizonlu kremler ve antialerjik (antihistaminik) ilaçlar. kurumaya engel olmak için sabunsuz temizleyiciler, sık yıkama, nemlendirici yağlı losyonlar kullanılır, alevlenmeler halinde sık ılık banyolar faydalıdır.

Kortizonlu kremlerin kısa sürelerle kullanılması tamamen doktor kontrolü altında olmalıdır. Bu ilaç enflamasyonun (mikrobik olmayan iltihabın) baskı altına alınması için zorunludur ama uzun süre kullanılması halinde ciltte incelmeye ve tahribata neden olur.

Kaşıntının fazla olması halinde antialerjik şurupların kullanılması hem tedaviye katkıda bulunur hem de bebeği rahatlatır. Alerji şurupları sadece kaşıntı hissini alır tedavi etmez ama yine de bebek kaşınmayınca, egzamaya sürtünme olmadığı için kuruma-kaşınma- kabarma kısır döngüsü kırılır.

Son yıllarda kortizon olmayan ve çok uzun süre (belki de 2 sene) kullanılabilen ve üretici firmanın iddialarına göre yan etkisi neredeyse hiç olmayan bir egzama ilacı da geliştirilmiştir (Doktorunuza danışınız).

Daha detaylı bilgi almak için Egzama konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram