Sevdiklerimize dair her şey...

Anafilaksi: Alerjinin En Ağırı

Öncelikle şunu bilin: Anafilaksi alerjik reaksiyonların en şiddetlisidir ama çocuklarda çok sık rastlanmaz.

Anafilaksi, ciddi alerjisi olan çocuklarda aniden ortaya çıkabilen, hayatı tehdit edici ani bir alerjik reaksiyon çeşididir. Ancak daha önce bilinen alerjisi olmayan çocuklarda da olması mümkündür. Bu reaksiyon sırasında çocuk boğazında sıkışma, hırıltılı solunum, el - ayaklarında uyuşma hissi olduğunu fark eder ve baş dönmesi, göz kararması ile fenalaşarak bayılabilir. Bu tablo saniyeler ve dakikalar içinde gelişir...

Anafilaksi Belirtileri

  • Nefes darlığı
  • Boğazda sıkışma hissi ve hırıltı, sesli solunum
  • Seste kabalaşma ve konuşma güçlüğü
  • Burun tıkanıklığı, öksürük
  • Bulantı, kusma, karın ağrısı
  • Deride karıncalanma, kabarma, şişme, kızarma
  • Çarpıntı, nabızda hızlanma, tansiyon düşmesine bağlı fenalaşma, bayılma, soğuk terleme, göz kararması ve bayılma

Anafilaksi Durumunda Ne Yapılabilir?

Anafilaksi hızla müdahale gerektiren, hızla kötüleşebilen acil bir durumdur. Çocuğunuzda anafilaksi geliştiğini düşünüyorsanız derhal 112’yi aramalısınız. Eğer yakındaysanız derhal hastaneye de ulaştırabilirsiniz.

Anafilaksi durumunda yukarıdaki belirtilere neden olan alerjen madde (ilaç, gıda, arı zehiri vs her neyse) hızla kana karışmaktadır. Adrenalin ise bu maddelerin tam tersi etki sahip bir ilaçtır. Adrenalin enjeksiyonu yapabilirseniz hastanızda hızlı bir düzelme olacaktır. Adrenalin enjeksiyonu yapabilmek için yanınızda adrenalin ampulü, enjektör, pamuk alkol vs taşımanız gerekmez. Bu gibi durumlar için üretilmiş, otomatik enjektörlü adrenalin pompaları vardır. Doktorunuz gerekli gördüğü taktirde reçete yazar, siz de bunu özellikle arı sokması riski olan pikniklere giderken, acil sağlık hizmeti alamayacağınız tekne gezisi vs yerlerde yanınızda taşıyabilirsiniz. Adrenalin otoenjektörü pompası kullanımını öğrenmek için tıklayınız.

Antialerjik ilaçların (ister şurup ister iğne şeklinde) anafilaksi tedavisinde adrenalinle karşılaştıramayacak kadar zayıf etkisi olduğunu unutmayın.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram