Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuklarda Astım Belirtileri

Astımda olmazsa olmaz ana belirti öksürüktür.

Öksürük çeşitli şekillerde olabilir. Esas olarak geceleri ve eforla (hareketle) artan öksürük tipiktir. Çoğu kez balgam da vardır ama çok yapışkan olduğu için çıkarması güç olur. Aileler balgam söküldüğü takdirde iyileşeceğini düşünür ama çözüm balgamı sökmek değil oluşmasını engellemektir. Burada öncelikle kronik öksürük tanımını yapmak gerekir: 4 haftadan uzun süren öksürüğe kronik öksürük diyoruz.

Astımlı kişi bu uyarıcılarla karşılaştığında bronşları saran kaslar kasılır; bronşların çapı daralır. Bronşların iç yüzeyini kaplayan dokular şişer, üstelik mukus adı verilen çok koyu yapışkan bir salgı yapmaya başlar.

Astımlı çocuk neden öksürür?

Bronş çapının daralması

Bronşların etrafını saran düz kaslardan oluşan dokuda spazm olur ve bronşlar daralır.

Bronş iç yüzeyini kaplayan dokunu şişmesi

Bronş iç yüzeyini örten mukoza şişer.

Bronşların mukusla dolması

Mukoza altındaki salgı bezlerinin sayısı ve salgı miktarı artar.

Bütün bunlar mikrobik olmayan bir çeşit iltihaptır (Tıpta buna enflamasyon denir)

Böylece akciğere hava girişi nispeten rahattır ancak çıkarken zorlanır ve ıslık sesine benzer bir hırıltı duyulur. Buna HIŞILTI diyoruz.

Terleyince Öksürüyor

Astımlılarda öksürük en çok geceleri artar.

Ayrıca eforla artan öksürük de önemli bir astım belirtisidir.

Annelerin şunu ifade ettiğini hep duyuyorum:”Terleyince öksürüyor”. Burada terleme nedeni nedir? Aşırı sıcak mı? Sıcak bir otobüste terleyince öksürmüyor ki! Eforla öksürüyor. Öksürüğü artıran efor sadece koşma olmayıp ağlama da olabilir. Öksürük çoğu kez kuru, kısa kesik gıcık öksürüğü şeklindedir ama balgamlı da olabilir.

Devamlı boğaz temizleme, çabuk yorulma, sabah öksürüğü de astım belirtileri arasındadır.

Astım ve koku hassasiyeti

İlginçtir ki astımlı bireylerin çoğunda kokulara karşı hassasiyet vardır. Koku hassasiyetinin en sık gördüğümüz şekli, yemek kokularından tiksinme şeklinde olur. Soğan kavrulunca veya sarmısaklı yemek yapılınca rahatsız olurlar. Bu fenomenin nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Bizim Çocuk Tıkanmıyor ki

Astımın ana belirtisi öksürüktür ama tıkanma ile bahsedilen (Hani şu eski Türk filmlerindeki astımlı çocuk vardır, 1 fıs ilaç (inhaler) çekip hemen hiç bir şeyciği kalmaz) nefes darlığı sadece orta ve ağır astımda ve atak sırasında olur; atak dışı zamanlarda o bahsedilen tıkanma olmaz...

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram