Sevdiklerimize dair her şey...

Astımda Çevresel Önlemler

Astımda Koruyucu Tedbirler ve Çevre Düzenlemesi

Astımlı çocuğun evinde ne tür önlemler alınmalıdır? Hastalığın alevlenmesine sebep olan çevresel faktörler varsa, doktorunuz bazı çevresel değişiklikler yapmanızı önerecektir. İlaç tedavisi ne kadar yoğun ve iyi yapılırsa yapılsın akar alerjisi olan bir kişi hâlâ yün yatakta ve duvardan duvara halı kaplı bir odada yatıyorsa tedavi başarılı olamayacaktır. (bunu kahve içince çarpıntısı olan buna rağmen hem kalp ilacı alıp hem de kahve içen bir adama benzetebilirsiniz)

Yapılabilecek çevresel değişiklikler:

Allerjenlerden Kaçınma ve Çevre Şartlarında Düzenleme

Hayvan tüyü ve atıkları

Hayvansal alerjenler sadece evde beslenen hayvanlar üzerinde değil, kuştüyü yastıklarda ve hayvan derisinden yapılmış diğer eşyalarda da bulunur. Ev hayvanlarının alerjenleri esasen hayvanların salyalarında ve daha az olarak da idrarlarında bulunur ve tüylerine yapışır. En doğrusu evde alerjik kişi varsa evde hayvan bulundurmamaktır. Eğer hayvan bulunan ortamdan eve geliniyorsa kıyafetler hemen çıkarılıp yıkanmalıdır.

Küf mantarı (rutubet)

Küf mantarı sporlarının en sevdiği ortam 20 C sıcaklık ve %60 nem oranıdır. Küflenme de zaten bir yerde mantar üremesi değil midir? Küften korunma için:

 • Evin nemi azaltılmalıdır.
 • Kışın bazı odaların soğuk bırakılmasına izin verilmemeli; evde çamaşır kurutulmamalıdır.
 • Ev sık sık havalandırılmalıdır.
 • Küf kokan her tür eski ev eşyası evden uzaklaştırılmalıdır.
 • Evde fazla saksı bitkisi bulundurulmamalıdır.
 • Evde akvaryum ve kuş kafesleri etrafında çok kolaylıkla küflenme olabildiğinden bunlar evde bulundurulmamalıdır.
 • Su sızıntısı yapan borular vs lavabo altlarında bile olsa onarılmalı; yağmurun duvardan içeri işlemesi durumunda çok iyi su yalıtımı yapılmalıdır.

Polenler

Doğal olarak bitkiler de çoğalma ihtiyacındadır ama bunun bize en az zarar vermesi için ne yapmalıyız?

 • Eğer astımlı kişinin hassas olduğu bitki biliniyorsa bu bitkinin polen yayma döneminde mümkün olduğu kadar dışarı çıkılmamalıdır.
 • Ev ve arabalarda polen filtreli klima veya havalandırma cihazları kullanılmalıdır.
 • Çamaşırlar polen mevsiminde dışarıda kurutulmamalıdır.
 • Polen mevsiminde dışarıdan eve gelinince banyo yapılmalı ve elbiseler değiştirilmelidir.

Böcekler

Böceklerin de dışkıları, vücut parçacıkları ve salgıları da alerjiye neden olabilmektedir. Bu maddelerde korunma için şunlara dikkat edilmelidir:

 • Böceklerin yaşamasına uygun; insan sağlığına uygun olmayan koşullar ortadan kaldırılmalıdır: Çöpler balkonda ve kapalı olmalı, açıkta yiyecek ve kirli bulaşık bırakılmamalı vs.
 • Böceklerin muhtemel giriş yerlerine böcek yemi tabletleri, ilaç vs. konmalıdır.

Solunum yolunu tahriş edenlerden kaçınma

Bu grupta en zarar veren etken sigaradır. Astımlı bir kişinin yaşadığı evde ( evin tüm odaları dâhil ) sigara içilmesine kesinlikle izin verilmemelidir.

Odun ve kömür sobaları kullanılan evlerde is ve kokular solunduğu için mümkünse ısınmak için başka bir yola başvurulmalıdır. Ayrıca piknikte yakılan mangal dumanı da ağır bir irritandır.

Saç spreyleri, parfümler, temizlik maddeleri, sinek ilacı ve hava kirliliği de tahriş edicidir. Hasta bunlardan etkileniyorsa, mümkünse temas önlenmelidir. Atmosfer şartlarındaki ani ısı ve nem değişiklikleri astımı tetikleyebilir. Hava kirliliğinin fazla olduğu rüzgârsız günlerde dışarı çıkılmamalıdır. Evde de pencereler kapalı tutulmalıdır.

Ev tozu akarları:

Bkz Ev tozu akarları

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram