Kimler Astım Olma Riski Taşır

Kimler Astım Olma Riski Taşır?

Çocuğumun astım olması için risk var mı? Bir çocuğun öksürüklerinin astım ile sonuçlamıp sonuçlanmayacağını önceden söylemek olanaksızdır. Ancak bazı risk faktörlerini bilirsek olasılığın fazla mı düşük mü olduğunu söyleyebiliriz…

Astım için risk faktörleri şunlardır:

Alerjik (atopik) yapı

Atopi, astım gelişiminde en yüksek risk faktörüdür. Alerjik yapısı olan, kan IgE düzeyi yüksek bulunan kişilerde astım gelişimi daha kolaydır. Beraberinde bebeklik çağında egzama, alerjik nezle olanlarda, bebeklik döneminde aşırı konak bulunanlarda astım riski daha yüksektir. Doğruluk oranı en yüksek olan test, kan sayımınada yüksek düzeyde eosinofil hücre sayısının olmasıdır.

Genetik yatkınlık

Anne veya babada astım varsa çocukta da astım çıkma olasılığı %40 civarındadır. Eğer hem anne hem babada astım varsa çocukta %70–80 olasılıkla astım çıkacaktır. Bir anne babada astım olmaması çocuklarında olmayacağı anlamına gelmez.

Hatalı beslenme

Ek gıdalara zamanından önce başlama (mesela 3 aylıkken meyve suyu başlanması durumunda gıda alerjileri ve astım ortaya çıkma olasılığı artmaktadır), abur cubur, rafine şekerlerin çok tüketilmesi (baklava, çikolata vs), hormonlu gıdalar vs vs vs (Bkz Prof Ahmet Aydın’ın “Astımda Beslenme” konulu sunumu)

Sigara dumanına maruz kalma

Gebelikte ve doğum sonrasında sigara içilmesi astım yönünden risk taşır. Çocuğun odasında sigara içilmemesi riski azaltmaz. Sigaradaki kimyasallar anne sütüne olduğu gibi geçer ve akciğerde olumsuz etki yapabilir. Ayrıca sigara içilen yerlerde koltuk örtüleri, perde, halı ve kıyafetlere sigaradaki kimyasallar siner. Oturulup kalkıldıkça tekrar tekrar havaya karışır ve neredeyse sigara dumanının kendisi kadar zararlı olur.

Cinsiyet

Çocukluk çağında astım erkeklerde; ergenlik sonrasında ise kızlarda daha fazla görülür.

Çevresel etkenler

Çevresel etkenler de hastalığın ortaya çıkması ve ağırlığında rol oynar. Belki de ülkemizdeki astımlı çocukların hastalık şiddeti batılı ülkelerdeki kadar ağır olmamasını çevresel etkenler ve kimyasallarla bulaşmanın batıdan daha az olması ile açıklayabiliriz.

Sezaryenle doğum

İstatistiksel olarak sezaryenle doğanlarda astımın daha sık görüldüğü ispatlanmıştır.

Son Güncelleme: 9 Eylül 2019

Bu yazıyı paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
No data was found

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − onbeş =

Popüler Yazılar

İlgili

Diğer Yazılar

Ir arriba