Solunum Fonksiyon Testi ve Astım

Solunum Fonksiyon Testi ve Astım

Adı pek bir şatafatlı olsa da solunum fonksiyon testi (SFT) basitçe, akciğerlerimizdeki hava akım hızlarını ölçerek bronşlarda daralma, tıkanma, esneklik kaybı vs durumları saptamaya yarayan bir yöntemdir.

10-11 yaş üstü çocukların iyice anlaması halinde rahatlıkla yapılabilir. Daha küçük çocuklar tarafından solunum fonksiyon testi cihazına gerektiği gibi üflenmesi pek olası değildir.

Burada solunum fizyolojisini anlatmam çok zor. Tıp fakültesinde de en zorlandığımız konulardandı zaten. Ama yine de test nasıl yapılır ve burada nelere bakılır anlatmaya çalışalım.

Testin yapılışı

Bir hortum düşünün. Ucunda her hastada yenisi takılan karton bir ağızlık var. Hortumun ucu da hava akım hızlarını ölçen çok hassas bir cihaza bağlı. Testi yaptıran kişi önce ne zaman ne hızda üfleteceğini anlatır, sonra hastanın burnu fotoğraftakine benzer bir mandalla tıkanır (ki hava kaçmasın) ve ağızlık ağzına verilerek teste başlanır.

Testle hava akım hızları, total akciğer kapasitesi, 1. saniyede akciğerden çıkan hava volümü ve hızı, bunların birbirlerine oranı vs vs birçok parametre ölçülür. Hastanın yaşı, boyu, kilosu vs ile çıkan değerlerin yaşına uygun olup olmadığı değerlendirilir.

Bazen, özellikle de astım şüpheli durumlarda, bir kez solunum testi yapıldıktan sonra hastaya ventolin adlı bronş açıcıcı ilacın sprey şekli solutulur ve test tekrarlanır. İlk değerle ikincisi arasındaki fark değerlendirilerek astıma eğilimi olup olmadığı da anlaşılır. İlk testin normal olması ikinci testin yapılmasına gerek olmadığı anlamına gelmez.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bebekle Uçak Yolculuğu
Çocuklarda Beslenme Alışkanlığının Düzenlenmesi
Çocuk ve Boşanma
Koksaki ve El Ayak Ağız Hastalığı
Ir arriba