Anne Sütü Hakkında Yanlış Bilinenler

Anne Sütü Hakkında Yanlış Bilinenler

Toplumumuzda her şeyde olduğu gibi anne sütü hakkında da bir takım batıl inanışlar ve önyargılar vardır. Bunların kaynağında “modernleşme” kaygısı ve “bebeğe yetememe” endişesi olduğunu sanıyoruz. Modernleşme ve ekonomik olarak bir üst basamakta bulunma sayesinde para ile alınabilecek hazır mamaların anne sütüne üstün olabileceği düşüncesi günlük hayatımızda biz doktorların sık rastladığı bir “safsata”dır.

Aşağıda anne sütü hakkındaki bazı yanlış bilgileri sıraladık:

  1. Mamalar anne sütünden daha faydalı ve doyurucu sanılmaktadır: Yanlış! Mama üretim teknolojisi ne kadar iyi olursa olsun anne sütü yerine geçemez. Anne sütünün hazmı daha kolay olduğu için mideden bağırsaklara çok çabuk geçer ve bebek hemen acıkır… Mama sonrası ise meme midede uzun süre kalır, daha duyuruyor gibi gelir. Yanlış!
  2. Emziren kadının memeleri çirkinleşir! Yanlış!
  3. Annenin hastalıkları sütle bebeğe geçer! Yanlış!
  4. Bebeğin süt emmemesi halinde memede biriken süt bozulur, sağılıp atılmalıdır! Yanlış! Özellikle çalışan anneler için: Göğüslerde bekleyen süt kesinlikle bozulmaz, ekşimez. Sabah işe gidip akşam emzirirseniz bebeğe bozuk süt vermiş olmazsınız.
Son Güncelleme: 11 Kasım 2019

Bu yazıyı paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu'nun fotoğrafı

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Devamını Göster

Yazardan Randevu Alın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =

Popüler Yazılar

İlgili

Diğer Yazılar

Ir arriba