Sevdiklerimize dair her şey...

Anne Sütü ve Yenidoğan Beslenmesi

Annesinin göğsünden süt emen bir bebek

Anne sütü bebek için olmazsa olmaz bir gıdadır ve gıda ile genetik teknolojisindeki tüm gelişmelere rağmen hala taklit edilememiştir. Biz burada her yerde okuyabileceğiniz yazıların tekrarından ziyade daha pratik ve daha çok gündelik sorunlara yönelik çözümlerle yardımcı olmaya çalışacağız.

Belki anneleriniz sizi 2–3 ay emzirdi, belki nineleriniz anne babalarınızı emzirirken mamaların daha yararlı olduğu düşünülürdü… 60’lı yıllarda mamaların anne sütünden daha üstün olduğuna inanılırdı. Ama artık diyoruz ki anneler bebeklerini mutlaka 6 ay sadece ve sadece anne sütü ile beslemelidir. Bu süre zarfında annede anemi veya vitamin eksikliği yoksa bebek de tamamen sağlıklı olacaktır. 6 aydan sonra ek gıdalara başlayın ama çok özel bir durum yoksa 2 yaşına kadar da emzirmeye devam edin.

Anne Sütünün Avantajları

 1. Su, protein, enerji, vitamin, demir vs bebeğin tüm ihtiyaçlarını giderir.
 2. Sterildir, mikropsuzdur.
 3. Daha kolay sindirilir
 4. Alerji riski düşüktür
 5. Hazırlama ve temizlik sorunu yoktur, her zaman uygun sıcaklıktadır
 6. İçerdiği antikorlar, enzimler ve hücrelerle bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir
 7. Orta kulak iltihabı, bronşit ve ishale karşı koruyucudur
 8. Sindirim problemleri azaltır (kabızlık, ishal)
 9. Daha az pişik yapar
 10. Annenin kilo vermesini kolaylaştırır
 11. Doğum sonrası bebek memeyi emdikçe artan oksitosin hormonu bir yandan süt kanallarını kasarak süt pompalanmasını sağlar, bir yandan da rahimde kasılmalarla rahmin daha kolay toplanmasını sağlar.
 12. Annede meme ve yumurtalık kanseri riskini azaltır
 13. Sağladığı ten teması ile anne-bebek ilişkisini güçlendirir. Annesi tarafından emzirilen bebek, ihtiyacı olduğunda onun yanında olacağı, kendisine önem verildiği yönünde duygular içinde gelişir ve ileride özgüven orunları da az olur.
 14. Daha az sodyum içerdiği için böbrekleri yormaz.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram