Sevdiklerimize dair her şey...

Sütten Kesme Kabusu

Sütten Kesme Kabusu

Eğer bebeğiniz 18 ayı geçtiği halde hala sık sık emiyor ve ne zaman isterse meme alabiliyorsa artık kontrolü ele almanın zamanı gelmiş demektir. Biberon da alıyorsa kendisini artık tehlikeli bir döneme girmiş sayabilirsiniz. Çünkü bir bebek bu yaştan sonra sık sık emmek istiyor ve amacına ağlaya sızlaya da olsa ulaşabiliyorsa bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir. Oysa 2 yaşa kadar emzirmeyi önermiyor muyduk? Evet, ama zaten burada 18 aylıkken emzirmeyi kesmenizi istemiyoruz ki… Günde 3-4 defa kısa sürelerle emzirmenin yeterli olduğunu söylüyoruz. Bebek anne sütü ile tıkanıyor, her sıkıntısını, korkusunu, can sıkıntılarını dahi emerek gideriyorsa, giderek size bağımlı hale geliyor ve öz güvenini geliştiremiyor demektir.

Bu kadar sık emen bir bebeğin başına neler gelebilir?

  • Ek gıdaları reddeder, iştahı kapanır.
  • Kansızlık gelişir;
  • Anneye bağımlı olur,
  • Gece sık uyanır ve kendi kendine dalma becerisi geliştiremez.
  • Biberon da alıyorsa diş çürükleri gelişir; obezite riski doğar.
  • Elinde devamlı biberonla dolaşan bir oyun çocuğunun yaşıtları ile ilişki kuması güçleşir. Çünkü eli ve ağzı sürekli meşguldür.

Emzirmeyi Bırakmak Gerekirse Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Bu konuda birçok kitapta, çocuk sağlığını ilgilendiren profesyonel sitede çok farklı yöntemler sayılmaktadır. Ben annelerle yaptığım görüşmeler, kitaplar ve kızımın yaşadıklarını harmanlayarak hepsinin de doğru olduğunu düşündüğüm birkaç farklı yol öneriyor, seçimi sizlere bırakıyorum:

Önce gündüz sonra gece emzirmelerini bırakabilirsiniz.

Bir süre gündüz ememeyip dertlenecektir ama bebeği gündüz oyalanmak daha kolay olacaktır. Emmeden de can sıkıntısını ve açlığını giderebildiğini gören bebeğin özgüveni gelir, iştahı açılır. Gece uykuya dalarken emmeye devam etmesine izin verilir.

Yavaş yavaş azaltma metodu

Bazı bebekler çok ısrarcı ve inatçı oluyorlar. Bunlarda da bu yöntemi öneriyoruz. Abartılı bir şekilde günde 12 kez emen bebeğin emme sayısını zamanla 2-3’e inmek sonra da kesmek önerilir.

Birden kesme

En az önerdiğimiz yöntem olup seyrek emen bebekler için önerilir.

Göğüslerde Biriken Süt Sizi Rahatsız Etmesin

Bebek memeyi emmeyince süt üretimi de azalır ama yine de bir süre daha süt gelecektir. Bu süreçte göğüslerde süt oluşumunu azaltmak için sütyenin kopçası biraz daha dar olacak şekilde takılabilir. Sütün fazlası sağılarak ya atılır ya da bebeğe verilir (Göğüsleri tam olarak boşaltmayın! Tam boşalma, yeniden süt oluşumunu tetikleyebilir). Süt biriken göğüsteki ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler alınabilir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram