Sevdiklerimize dair her şey...
Bebek Hastanesi Sitesi Logosu

Sütümün Yetip Yetmediğini Nasıl Anlarım?

Sütümün Yetip Yetmediğini Nasıl Anlarım?

Anne sütünün yetip yetmediği nasıl anlaşılır?

Bebekte emme refleksinin en kuvvetli olduğu an doğumdan sonraki 20-30 dakikadır. Bebek bu sürede emzirilmezse emme refleksi geçici olarak zayıflar ve bu zayıflama 1-1.5 gün devam eder. Bu nedenle bebeğin doğduktan sonra ilk yarım saatte anne memesine konulması çok önemlidir.

  • Besleme sıklığı günde 8 ile 12 kez arasındadır (bebek her defasında iki memeyi birden emmesi genelde önerilse de sütü çok olan anneler için zorunlu değildir).
  • Bebek ilk iki günde en az 1-2 bez ıslatmış olmalıdır.
  • Eğer varsa pembe ürat kristalleri üçüncü günden sonra kaybolmalıdır.
  • Üçüncü günden sonra günde 4-6 adet bez ıslatmış olmalıdır.
  • Günde en az 3-4 dışkılama olmalıdır.
  • Dışkı miktarı bir yemek kaşığı ya da daha fazla olmalıdır.
  • Üçüncü günden sonra yumuşak, sarı dışkılama 4 (eğer büyükse) ile 10 (eğer küçükse) arasında olmalıdır.
  • Bebeğin emmesi ritmik bir şekilde duyulmalıdır.
  • Bebeğe bir taraftaki emmesi bitene kadar izin verilmemelidir (emme süresi anne ve bebeğin tercihine göre değişebilir). O taraftaki süt azalınca bebek yorulmaya başlar ama karşı memede süt birikmeye başlamıştır, 10-15 dakika sonra karşı memeye alınmalıdır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =

Popüler Yazılar

Çocuk Psikolojisi
Çocuğum Çok Sakar

Çocuklarda Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu Nedir? Bu çocuk kime çekti? Neden bu kadar sakar? Daha ayakkabısını bile bağlayamıyor? Babası da böyleydi.. […]

Bebek Hastanesi Sitesi Logosu
Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu
Bilgi ve tecrübelerini paylaşabileceği bir platform kurmak isteyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Uzunoğlu, siteyi 2009 senesinde yayına almış, bugün alanlarında uzman başka hekim ve yazarların da katkı sağladığı bir sağlık portalına dönüştürmüştür.
© 2009-2020 BebekHastanesi.com | Tüm hakları saklıdır. Uygulama: FocalHaus.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram