Sevdiklerimize dair her şey...

Grip Aşısı

Grip, sonbahar ve kış aylarında yüksek ateş, burun akıntısı, göz yaşarması, kuru öksürük halsizlik, iştahsızlık, bitkinlik, kas ağrıları yapan bir hastalıktır. Zatüre, sinüzit gibi komplikasyonları olabilmektedir. Yatak istirahati, ılık banyolar, ağrı kesici ilaçlar ve bazı burun spreyleri dışında tedavisi yoktur (Oseltamivir antiviral bir ilaç olup seçilmiş vakalarda kullanılabilmekle beraber virüslerde bu ilaca karşı da giderek artan oranda direnç görülmektedir). Antibiyotiklerin grip tedavisinde kesinlikle yeri yoktur.

Ancak aşı ile korunmak dışında grip için yapılacak çok fazla şey yoktur. Üretici firmaların iddiasına göre 6 aylıktan büyük çocuklara grip aşısı yapılabilir. Ancak her sene yeni bir grip virüsü ortaya çıktığı için her sonbaharda yeniden aşılama önerilmektedir.

Gripten Korunma

Tıbbın birçok alanında olduğu gibi gripte de koruyucu hekimlik daha önemlidir. Korunmada da aşılama her zaman önceliklidir.

Grip aşısının en uygun yapılma zamanı

Grip aşısı sonrası kanda bu virüse karşı 15. günden itibaren antikorlar ortaya çıkmaktadır. Ancak diğer aşılardan farklı olarak bu antikorlar uzun süre varlığını sürdürmemekte ve 2-3 ayda kanda ortadan kaybolmaktadır. Bundan dolayı aşıyı eylül ayında yaparsak antikorlar aralık ayında kaybolmuş olacaktır. Oysa grip virüsünün salgın yaptığı dönem kasım 2. haftası ile şubat ayları arasıdır. Aşılanan kişinin kanında bu dönemde antikor olması için en ideal aşılana zamanı ekim sonu kasım başıdır.

Çocuklarda grip aşısı dozajı

YaşDozUygulama Sayısı
6-36 ay0,25 ml1 veya 2 doz *
36 ay - 8 yaş0,50 ml1 veya 2 doz *
8 yaş üstü0,50 ml1 doz

* 9 yaşından küçük olan, hayatında ilk defa grip aşısı yaptıracak çocuklarda aralarında en az 1 ay süre olmak üzere 2 doz aşı önerilir.

Grip Aşısı Hakkında Hurafeler

“Grip aşısı gereksizdir, bünyeyi zayıflatır, direnci düşürür?”

Bu fikir genel aşı kavramına kökten aykırıdır. Aşılamalarda esas, vücuda zayıflatılmış virüs veya bakteriyi enjekte etmek ve bağışıklık sisteminin bu virüsü tanıyıp ona karşı hem hücresel hem de antikor yapımı ile defans geliştirmesini sağlamaktır. Grip aşısında da, vücudumuza grip virüsünün insan savunması tarafından tanınan antijen olarak adlandırılan bazı protein yapıdaki parçacıkları verilmektedir. Böylece, bu cansız parçacıklar savunma mekanizmalarımızı harekete geçirmekte ve virüse karşı savunma elemanları oluşarak aynı zamanda savunma hafızasına alınmaktadır. Sonrasında gerçek virüs ile karşılaşıldığında, çok hızlı bir şekilde virüs daha hücrelerimize ulaşamadan yok edilebilmektedir.

“Grip aşıları gereksizdir, işe yaramaz mı?”

Aşıların içerdiği virüs tipleri dünyada dolaşan virüslerle benzer ise grip aşısı çok etkilidir. İnsanlara grip aşısının işe yaramadığını düşündüren pek çok sebep vardır. Grip aşısı olmuş kişiler diğer virüslerin sebep olduğu solunum yolu enfeksiyonu geçirebilir ve bunu yanlışlıkla grip zannedebilirler, grip aşısı sadece grip virüsü ile oluşturulan solunum yolu enfeksiyonunu önler. Aşı ile korunma % 70-90’dır.

“Yüzlerce virüs çeşidi vardır. Oysa grip aşısı sadece birkaçına etkilidir, tutmaz.”

Yüzlerce çeşit grip virüsü olduğu bilgisi doğru değildir. Aslında A, B, C olmak üzere üç tip grip virüsü vardır. Ancak bu virüsler zaman zaman yapılarını değiştirebildikleri için alt tipleri oluşabilir. Grip virüslerinde görülebilen bu yapı değişiklikleri, Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın çeşitli bölgelerinde sürekli izlenmekte ve değişiklikler saptanarak salgın yapma olasılığı olan virüs tipleri belirlenmektedir. Örgüt (WHO) belirlediği bu virüs tiplerini aşı üreticilerine bildirerek aşıların içerisinde zorunlu olarak bu tiplerin bulunmasını sağlamaktadır. Böylece aşıların içeriğinde salgın yapma olasılığı en yüksek olan virüsler bulunmakta ve korunma sağlanmaktadır.

“Grip aşısı %100 koruma sağlamadığından, aşı olmamak daha iyidir!”

Hangi aşı %100 koruyor ki? Kızamık aşısı %95, suçiçeği %98 koruyor. Yapılan araştırmalar grip aşısının ise %65-89 etkili olduğunu göstermektedir. Ancak aşı olduktan sonra dahi grip hastalığına yakalanan bir hasta, hastalığı aşı olmamış bir hastadan çok daha hafif geçirecektir.

“Grip aşısı gribe yol açar! “

Grip aşıları inaktive veya ölü grip virüslerinden üretilir ve gribe yol açamaz ve grip hastalığı oluşturmaz.

"Aşının yan etkileri grip hastalığına yakalanmaktan daha kötüdür!"

En fazla yaşayacağınız yan etki kol ağrısı olacaktır. Vücudun alerjik bir reaksiyon gösterme riski, grip hastalığının sebep olabileceği ağır komplikasyonlardan çok daha düşüktür.

“Aralık ayı grip aşısı olmak için geç bir tarihtir!”

Grip aşısı tüm grip sezonu boyunca uygulanabilir. Aşı olmak için en uygun zaman Ekim – Kasım ayları olsa da, Aralıkta hatta Ocak ve Şubat aylarında aşı olunması da gripten korunma sağlayacaktır.

“Yumurta alerjisi olan grip aşısı olmamalıdır. “

Birey, gerçekten yumurta yediği zaman alerjik şoka girecek kadar ağır bir tabloya giriyorsa o zaman sadece grip aşısı değil kızamık, kızamık-kızamıkçık-kabakulak ve suçiçeği aşısı da olmamalıdır. Yoksa yumurtayı fazla yediğinde bazen kabartıları ve kaşıntısı olabildiği söylenen çocuklarda grip aşısına engel bir durum yoktur.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram