Sevdiklerimize dair her şey...

Hepatit A Aşısı

Hepatit A bulaşıcı sarılık hastalığı olarak bilinir. Ancak bulaşması hepatit B’den farklı olarak kan yoluyla değil pis sularla olur. Siroza neden olmaz. Bulaşması çok daha kolaydır. 2 – 4 hafta kadar ağır hastalık yapıp 2 – 4 hafta sonra da çoğu kez şifa ile sonlanır. Nadiren ağır ölümcül hastalık yapar. (fulminan hepatit)

Hepatit A aşısı özellikle yuva kreş okul gibi kalabalık ve bulaşıcı hastalıkların çabuk yayılabileceği yerlere devam eden çocuklara öncelikli olarak yapılmalıdır.

Çocuklarda Hepatit A Aşılama Programı

1 yaşın üstünde en az 6 ay en fazla 1 yıl ara ile 2 doz yapılmalıdır. Aşının koruyuculuğu şu anki bilgilerimizle yaklaşık 20 yıldır. Aşı yapılmamış 6 yaşından küçüklere aşı öncesi antikor testi yapılması gerekli değildir. Ulusal aşı programımızda 18 ve 24 aylarda 1'er kez uygulanmaktadır. Aşılama sonrasında aşının tutup tutmadığını kontrol için antikor testi gereksizdir.

Çocuklarda Hepatit A Aşısı Yan etkileri

Aşı yerinde hafif ağrı dışında bilinen yan etkisi yoktur.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram