Sevdiklerimize dair her şey...

Hepatit B Aşısı

Hepatit B aşısı ne zaman yapılır? Çocuklarda hepatit B aşısı çocuğu nelerden korur, amacı nedir? Yan etkileri nelerdir?

Karaciğer iltihabının tıptaki adı hepatittir. Birçok virüs karaciğer iltihabı yapabilir. Hepatit yapan virüsler çeşitlerine ve yapılarına göre sınıflandırılmışlardır. Buna göre B hepatiti başlıca kan ve cinsel yolla bulaşan, kronik hepatit, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen sarılık türüdür. Tedavisi çok zordur. Bundan dolayı aşılanma tek korunma yoludur.

Çocuklarda Hepatit B Aşı Zamanı

Aşılama, sağlıklı yeni doğana doğumda, 1. ayda ve 6. ayda olmak üzere 3 doz yapılır. Koruyuculuğu ömür boyudur.

Ancak aşı takviminde özellik arz eden durumlar da vardır:

  1. Hepatit B taşıyıcısı annenin yeni doğan bebeği: Doğumdan hemen sonra hepatit B aşısı ve serumu yapılmalıdır. Aşı 1, 2 ve 12. aylarda tekrarlanır.
  2. Riskli bireyler: Ailesinde hepatit B hastası veya taşıyıcısı olanlar, sağlık personeli ve diyaliz tedavisi alanlar. Bu kişiler de 0, 1, 2, 12. aylarda aşılanırlar.

Hepatit B aşısının yan etkileri

Çocuklarda hepatit B aşısının belirgin bir yan etkileri yoktur.

Aşı tekrar zamanı

2001 yılı ortalarına kadar hepatit B aşısının 5 – 7 yılda bir tekrarlanması gerektiği biliniyordu. Ancak yapılan araştırmalar aşının ömür boyu bağışıklık bıraktığını göstermiştir. Antikor düzeyi çok düşük de olsa hafıza lenfositi adlı kan hücreleri virüsü tanımakta ve virüsle karşılaşma durumunda hızla antikor yapmaktadır.

Hepatit B Aşısının Yararları

Hepatit B aşısı sadece hepatit B'den korumuyor, Hepatit B virüsüne bağlı olarak ortaya çıkan kronik aktif hepatit, siroz ve karaciğer kanserinden de koruyor. Hepatit B aşılaması sayesinde ülkemizde bu virüse bağlı siroz ve karaciğer kanseri sayısında ciddi azalma oldu... Aynı HPV virüs aşısı ile rahim ağzı kanserinden de korunulduğu gibi...

Not

Ülkemizde hepatit B aşısı devletin sağlık kurumlarında sadece 1 yaş altındaki bebeklere uygulanmaktadır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram