Sevdiklerimize dair her şey...

HPV Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

Ergenlerde rahim ağzı kanseri aşısı zorunlu mudur? Kanserden koruyan aşı mı olur? Bu sorularınızn cevabı aşağıda; keyifli okumalar...

Human Papilloma Virüs (HPV) cinsel yoldan bulaşan ve kadında rahim ağzı erkekte de penis kanserine yol açtığı bilinen bir virüstür. Bu virüs rahim ağzı kanseri tanısı konan kadınların %95’inde saptanmaktadır. Rahim ağzı kanserine tüm dünyada kadın kanserleri arasında meme kanserinden sonra ikinci sırada rastlanmaktadır.

HPV genital bölgede önce siğil şeklinde enfeksiyona neden olur. Kadınların bir kısmı bu virüsü bağışıklık sistemleri ile yenebilir ancak bazılarında da kanser gelişir. Bu virüsün yaklaşık 60 çeşidinden birkaçının kanserle doğrudan ilişkisi bulunmuştur. Kişi bu virüslere karşı aşılanırsa bu virüslere bağlı kanserden de dolaylı olarak korunmaktadır.

1990'lı yıllardan beri bu virüse karşı aşı geliştirme çalışmaları başarı ile sonuçlanmış ve bu virüsün kanserle en fazla ilişkili 4 çeşidine karşı (Tip 6, 11, 16 ve 18) aşı geliştirilmiştir.

Aşının piyasa adı Gardasil® olup Merck Sharpe Dohme firması tarafından üretilmiştir. Amerika'daki Hastalık Kontrol Merkezine bağlı “Aşı Uygulamaları Danışma Komitesi” aşının 11–12 yaşlarındaki kız çocukları ile daha önce aşılanmamış olan 13–26 yaş arasındaki kadınlara yapılmasını önerdi. Komite ayrıca hekimlerinin uygun görmesi halinde aşının, 9–10 yaşındaki kızlara da uygulanabileceğini açıkladı.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Dozajı

İdeal aşılama yaşı olarak 11-12 yaş belirtilmektedir. İlk dozdan 6 ay sonra 2. doz yapılmalıdır. (15 yaş altı çocukların bağışıklık sistemi aşıya daha iyi yanıt vermekte ve 2 doz aşı yetmektedir.

15-18 yaş arasında olan ve cinsel yönden aktif olmayan kızlara aşı 3 doz olması önerilir. İlk dozdan 2 ay sonra ikinci doz, ilk dozdan 6 ay sonra da üçüncü doz.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki siteyi ziyaret edebilirsiniz:

https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/hpv/public/index.html

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram