Sevdiklerimize dair her şey...

Kızamık Aşısı

Kızamık Aşısı

Kızamık, yüksek ateş, döküntü, kuru öksürük, burun akıntısı, halsizlik, boğaz ağrısı ve gözlerde kızarma yapan viral bir bulaşıcı hastalıktır. Seyri sırasında zatürre orta kulak iltihabı, beyin hasarı ve ölüme bile neden olabilir.

Ülkemizde kızamık aşısı devletin sağlık kuruluşlarında sadece 9 aylıkken yapılmaktaydı. 2007'den beri artık 12 aylıkken kızamık kızamıkçık kabakulak aşıları olarak yapılmaktadır.

Ülkemizde 2007'den beri 9 aylıkken kızamık aşısı yapılmamaktadır.

Eskiden sadece 9 aylıkken kızamık aşısı yapılırdı, zamanla 12-15. aylara ikinci doz aşı kondu; en son olarak artık 12. ayda sağlık ocaklarında Kızamık-kızamıkçık kabakulak aşısı olarak yapılmaktadır. 12 aylıkken yapılan aşı da hayat boyu bağışıklık bırakmadığı için 4- 6 yaşlar ve 12 yaşlarda 2 tekrar daha yapılmalıdır.

Yan etkileri

Hafif ateş ve aşıdan sonraki 1-2 hafta içinde 1-2 gün süren döküntü dışında belirgin yan etkisi yoktur. Bu döküntü kızamık hastalığından değil, aşıdan kaynaklanmaktadır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram