Sevdiklerimize dair her şey...

Verem Aşısı

Verem aşısı yakın zamana kadar doğumdan hemen sonra, hatta bebek doğumhanedeyken yapılırdı. (öğrenciliğimde doğumhanede aşı yapıldığını hatırlıyorum) 1990’ların sonundan beri 2 veya 3. ayda yapılması önerilmektedir. Yapılma yeri sol omuz başı deri içi enjeksiyon şeklindedir. Aşı sırasında mercimek büyüklüğünde beyaz bir kabartı oluşmalıdır. Bu kabartı 5 -10 dakikada söner. Ateş yapmaz. Aşı yerine 2 gün su veya alkol değmemeli, ellenmemelidir.

Verem aşısı yan etkileri

Verem aşısından haftalar sonra aşı yerinde aşıdan en az 15 gün en fazla 4-5 ay sonra sivilce gibi bir yara çıkar, sulanır, kabuklanır. Daha sonra da iz bırakarak iyileşir. Bu izin olması aşının büyük olasılıkla tuttuğunu gösterir. Aşı yerinde iz olmaması aşının tutmadığını göstermez, aşı izi olmasa da aşı tutmuş olabilir.

Ancak bazen aşı yerinde iz olmaz. Bu durumda aşı tutmamış olabilir. Gerekirse PPD testi yapılarak kontrol edilmeli, gerekirse aşı tekrarlanmalıdır.

Bazen de aşı reaksiyonu küçük bir sivilceden çok daha büyük bir cilt içi apseye döner. Koltuk altında beze bile yapabilir. Çoğu kez tedavisiz iyileşir. BCG yerinde büyük abse oluşumunun aşıyı yapan veya aşı tekniği ile ilgisi olmayıp nadiren cerrahi müdahaleyle boşaltılması gerekir.

Verem aşının akciğer veremine karşı koruyuculuğu % 50 civarındadır, Yani %100 koruma sağlamıyor ancak tüberküloz bakterisi menenjiti ve yaygın organ tutulumu olan milier tüberküloza karşı koruyuculuğu %80 ve üzerinde olup esas etkisi bizce budur.

Yakın zamana kadar aşının tutup tutmadığını kontrol için 6 aylıkken PPD testi yapılıyordu ancak buna gerek kalmadığı gösterildi.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 comments on “Verem Aşısı”

  1. İyi günler, bebeğim 6 aylıkken verem aşısı yapıldı. Banyodan sonra patladı ve kanadı. Normal olduğu söylendi, fakat şu an 7 aylık ve her kabuk bağlayıp banyo yapıldıktan sonra kabuğu kalkıyor ve etrafı hafif mor. Ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Merhaba, bu tür lezyonları görmeden cevaplamak doğru değildir ama yine de sadece giderek artan kızarıklık ve sulantı olup olmadığını takip etmenizi, artmaz, hatta azalarak devam ederse sorun olmayacağını söyleyebilirim

  2. Bebeğim dört aylık devamlı ellerini kulaklarına götürüyordu doktora götürdüm iki kulağında iltihap vardedi ve zimaks antibiyotik şurup ile sıprogut kulak damlası verdi ama içini okuduğumda bir yaş altı bebeklerde kullanılmamalı yazıyor bende kararsız kaldım kullanıp kullanmamakta ne yapmam gerekiyor cevap verirseniz çok sevinirim

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram