Sevdiklerimize dair her şey...

10 Aylık Bebek Gelişimi

10 aylık bebeklerin genel özellikler ve yapabildikleri

  • Kendi kendine ayağa kalkabilir. İki elinden tutulduğunda yürüyebilir. Ayakta dururken oturma pozisyonuna geçebilir.
  • Oyuncağı alınınca öfkelenir.
  • Gece uykusunda kendiliğinden uyanıp ayağa kalkarak uykusunu bozabilir.
  • Müzikten hoşlanır. Müziğin ritmine baş ve el sallayarak eşlik eder.
  • Alışık olduğu ortam dışı yerlerden korkar.
  • Üzüntü, korku vs duygularını anlamlı bir şekilde belli eder.
  • Verilen emirlere uymaya başlar.
  • “Anne- baba” demeye başlar.

10 aylık bebeğe yapılması önerilenler

Artık “Hayır”ın anlamını öğrenen yavrunuza kurallar koymaya başlayın. Otoriter olun. Girilmesi yasak yerlere, ellenmesi yasak şeylere eğilimine, vazgeçmeksizin yasakları delme çalışmasına direnin. Bir kez bir kuralı çiğnerse başka kuralların da çiğnenebileceğini düşünür.

Kızdığınızı, izin vermediğinizi bildiği bir şeyi yapmaya yeltenirse görmezden gelerek “Umursamama” mesajı da bazen işe yarar. Örneğin gözünüzün içine baka baka burnunu karıştırır veya parmağını boğazına götürerek kendini kusturmaya çalışabilir. Bu durumda göz temasından kaçının, onunla ilgilenmeyin. Arkanızı dönüp dolaptan bir eşya alır gibi yaparak kendi işinizle ilgileniyormuşsunuz mesajını verin. Unutmayın “Aman yapma” gibi bir an, çıkış onu tahrik edecektir.

Gündüzleri çok hareketlenen, meraklanan, sürekli alıcıları açık olup kaydetme halinde bulunan bebeğiniz, geceleri bu yorgunlukla uykuya dalma güçlüğü yaşayabilir. Bu nedenle gece haşerelik yapmayın, hararetli oyunlar oynamayın, masal okuyun. Sevdiği şarkıları söyleyin. Işıkları kısın, masal okuyun. Uykuya dalarken yatağa bırakın ve uykuya geçişin yatakta olmasını sağlayın.

10 aylık bebek beslenmesi

Ev yemekleri çeşidini arttırın. Acı ve ekşilerden uzak durun. Parmak gıdalarına başlayabilir: Melamin tabağa koyduğunuz pişmiş et parçaları, ufak muz, elma dilimleri, haşlanmış patates vs kendi kendine yeme çalışmasıdır.

Yemekte siz de ona örnek olun, elinizle yemek yemeyin, ağzınızı şapırdatmayın, ağzınız açık yemeyin.

Yemek çeşitleri arasında seçme ve karar verme şansı tanıyın.

10 aylık bebeğin büyümesi

 KızlarErkekler
En Az6.750 g / 63,5 cm6.950 g / 66,0 cm
Ortalama9.000 g / 71,3 cm9.400 g / 72,5 cm
En Fazla11.200 g / 77,7 cm11.750 g / 79,8 cm

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram