Sevdiklerimize dair her şey...

2 Aylık Bebek Gelişimi

2 aylık bebek özellikleri ve yapabildikleri

Bebekler ikinci aylarında neler yaparlar? Gaz azalır mı? İkinci ayda gülme ve tanıma başlar mı? Aşağıda bebeğinizin bu ayki özelliklerini bulabilirsiniz

Bebeğiniz ikinci ayına girdi... Artık yavaş yavaş daha uzun süre göz teması kurması, agulaması ile evde bir birey olarak varlığını hissettirecektir.

 • Hala zamanının çoğunu uyuyarak geçirir.
 • Gülümsemeye gülümseyerek yanıt verir.
 • Gaz sancıları azalmaya başlamıştır. Acıkınca veya herhangi bir sıkıntısında ağlar.
 • Ağlama dışında da ses çıkarmaya, “agu”lar yapmaya başlar.
 • Kontrolsüz refleks hareketlerin yerini kontrollü kas hareketleri alır.
 • Yakın mesafeden yüz, renkli, balon top vs 45–60 º izlemeye başlar.
 • Yüzüstü pozisyonda başını kaldırmaya başlar.
 • Gülümseyip çığlık atarak memnuniyetini bile belli edebilir.
 • 2. ayın sonunda salya akıtmaya başlar. Baloncuklar yapar. Bu diş çıkması belirtisi değildir.
 • Değişik seslere karşı tepki gösterebilir: Ağlayabilir, birden susabilir, ürkebilir. Sesin geldiği yöne başını çevirip bakabilir.
 • Elini ve parmaklarını emerek kendini rahatlatır: Parmak emme doymadığı anlamına gelmez.
 • Salya akması ve dudak uçlarında baloncuk yapması başlar.

2 aylık bebeğe yapılmasını önerdiklerimiz

Yakın zamanda işe başlamayı planlıyorsanız 2. ay sonunda rezene çayı, papatya çayı vs vererek biberon tutmaya alıştırın. Sadece anne sütü ile besleniyor da olsa bu ayda biberon tutmayı öğrenen bebekler ileriki aylarda biberon kullanmak gerektiğinde zorlanmazlar.

Oyun oynayın: Çıngırak, zil vs ile ona yumuşak görsel ve işitsel uyaranlar verin. Çok sade pastel renklerle boyalı, üzerinde resim, biblo, oyuncak veya renkli çıkartmalar vs olmayan odaların zihinsel gelişimine uyarıcı etkisi yoktur.

1,5 aylık bebeklerin saçlı derisinde ortaya çıkan yağlı kabuklara konak diyoruz. Konak bebekte kaşıntı veya acıya neden olmaz. Yıkanıp yumuşatılmazsa artabilir bile. Bunun için sık yıkayın ve banyo öncesinde saçlı derisini tatlı badem yağı ile yağlayın.

Banyolardan sonra bebek yağı veya vücut losyonu ile sırtına, göğsüne masaj yapın.

2. ay başında ortaya başında ortaya çıkan ve 15–20 günde kaybolan açık kahverengi, pembe, ciltten hafif kabarık yüz lekeleri normaldir, endişelenmeyin.

2 aylık bebeklerde yapılmasını önermediklerimiz

Bebeğinizi başka bebeklerin bedensel, zihinsel veya sosyal gelişimleri ile karşılaştırmayın. Tüm bebekler yukarıda belirtilen gelişim basamaklarına farklı zamanlarda erişirler.

Hareketlenme başladığı için alt değiştirirken sakın yalnız bırakmayın. Arkanızı döndüğünüz bir anlık zaman içinde dahi refleks bir hareketle dönüp yer değiştirerek düşebilirler.

Gazı azaldığı ve tok olduğu halde ağlaması oluyorsa hemen kucağınıza alıp sakinleştirseniz de sallamaya alıştırmayın. Yan yatırıp sırtını pışpışlayın, yumuşak bir sesle sakinleştirmeye ve kendi sorununu kendisinin çözmesine alıştırmaya çalışın.

2 aylık bebek beslenmesi

Sadece anne sütü ile devam edin. Bebeğiniz 500g‘dan az kilo alıyorsa önce nedenini araştırın sonra ek mama başlama kararınızı doktorla birlikte alın.

2 aylık bebeğin aşıları

DBT, çocuk felci, HIB aşısı + verem + pnömokok aşısını yaptırın.

2 aylık bebeğin büyümesi

 KızlarErkekler
En Az3.500 g / 52,2 cm3.600 g / 52,6 cm
Ortalama4.900 g / 57,5 cm5.100 g / 57,5 cm
En Fazla6.300 g / 62,6 cm6.600 g / 62,5 cm

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram