Sevdiklerimize dair her şey...

7 Aylık Bebek Gelişimi

7 aylık bebeklerin genel özellikler ve yapabildikleri

 • Desteksiz oturmaya başlar.
 • Eline aldığı bir bisküviyi ağzına götürüp tükürüğü ile ıslatarak koparır ve eritip yutabilir.
 • Emeklemeye çalışır: Diz – dirsek pozisyonunda, ileri değilse de geriye hareket edebilir. Emeklerken sizden uzaklaşırsa kendini güvensiz hisseder, geri dönüp bakarak kontrol eder. Öte yandan hareket edip bağımsızlık kazanmanın çekiciliği onu gezmeye zorlar. Zamanla emeklerken, anneden uzaklaşmadan kaynaklanan güvensizlik duygusu kaybolur.
 • Avuç içi ile nesneleri kavrarken parmak ucu ile tutmaya başlar.
 • Dik tutulduğunda yere sağlam basabilir.
 • Bir nesneyi bir elinden diğerine geçirebilir.
 • Uzaktaki bir oyuncağa ulaşmak için çabalayabilir.
 • Bazı bebekler “ded-ded”-, mama, ba ba ba ba” diyebilir.
 • Hayır” anlamını kavramaya başlar ve memnuniyetsizliğini ifade eder.
 • Yedinci ayın sonuna doğru annesini tanıyıp ona “anne” diye seslenmeye başlayabilir.
 • El çırparak taklit etmeye başlayabilir.
 • İlk olarak alt 2 kesici diş ortalama 7. ayda çıkmaya başlar. Diş çıkarken kulağında kaşıntı, salya artışı, parmağı ile diş çıkan yeri kaşıma, huzursuzluk, hafif ateş sık görülen belirtilerdir. Diş çıkması sırasında ishal olup olmayacağı sık sorulan bir sorudur. Aslında bol miktarda sulu kaka ile seyreden ateşli bir ishal dişe bağlı olamaz. Sadece artan salyanın yutulmasına bağlı olarak dışkı kayganlığındaki artış ve dışkıda cıvıklaşma görülebilir.

7 aylık bebeklere yapılmasını önerdiklerimiz

El çırpma, top atma, su sıçratma, yüz buruşturma, kafa sallama, dil çıkarma gibi taklit edilebilir oyunlarla taklit yeteneğini ve ihtiyacını karşılayın.

Aynada kendini tanımasını sağlayın. Benzer şekilde eline kendi fotoğrafını vererek oynatın

Akşamları rahat uymasını ve rahatlamasını sağlamak için banyo yaptırın.

Her ağlamasında meme vererek veya kucağa alarak avutmayın. Ağlamanın bu işe yaradığını anlar ve kucaktan inmez olur.

Eviniz genişse ve sürekli yer değiştirerek iş yapmanız gerekiyorsa kısa aralıklarla kendinizi göstererek onu rahatlatın. Giderek yalnız bırakma süresini de uzatın.

Uyku öncesi saatlerde hareketli oyunlar oynamayın, oyunlara sınır koyun. Alışkın olduğu bebek şarkılarını söyleyerek onu rahatlatın.

Gece hala kendisi uykuya dalamıyorsa sık uyanıp ağlıyorsa onun kendi kendine uymasına fırsat vermemişsiniz demektir. Kendi kendine uyumak el sallamak ve el çırpmak gibi sizin katkınızla öğrenebileceği bir şey değildir. Kendi başına kalıp 1 hafta 10 gün boyunca kendi kendine mücadele etmeden öğrenemeyeceğini unutmayın. Biberon vererek, sallayarak, emzirerek uyutursanız ona kendi kendine uyama becerisini kazanma fırsatı sağlamamış olursunuz. Dikkat, artık ona zarar veriyorsunuz!

Emerken ısırmasına izin vermeyin. İlk dişleri çıkan bir bebek aktif emme sırasında, dişler dilin altında kaldığı için ısıramaz. Isırmaya başlarsa doymuş ve artık meme ile oynamaya başlamış demektir. Isırdığında hemen emzirmeye ara verin, hiç gülmeyin, yüzünüzde ciddi bir ifade ile tepkinizi gösterin. Her ısırmada bunu tekrarlarsanız öğrenerek vazgeçecektir.

7 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır?

Katı gıdalara geçişte 6 – 8. aylar beslenme uzmanları tarafından kritik aylar olarak tanımlanmaktadır. Taneli ve pütürlü gıdaların yutulmasının öğrenilmesinde önemli bir dönemdir. Bu aylarda özellikle eğer kusmaları şiddetli değilse bebeğinizi mama sandalyesine oturtup ekmek kabuğu veya bisküvi verin. Bunu ağzına götürüp tükürüğü ile ıslatmasını ve parçalar koparıp ağzında dolaştırmasını teşvik edin.

Değişik tatlara açık ise farklı sebze ve meyveler deneyerek onun bu iştahını kullanın ancak tabağındakileri bitirmeye zorlamayın. Yemeğe ilgisini kaybettiğinde ilgisini kaybetmiş demektir. Sakın zorlamayın. Kahvaltıya ise eğer kilo alımı az ise başlanmalıdır.

Ana öğünün öğle saati olmasına çalışın. Akşam da güçlü bir menü ile karnını doyurup uyutun.

7 aylık bebeğin aşıları

Rotavirüs aşısının son dozu (eğer 3 dozlu aşılama yapıldı ise) zamanıdır... Meningokok aşılarına başlanmadıysa meningokok aşılarına başlanması önerilir

7 aylık bebeğin büyümesi

 KızlarErkekler
En Az5.800 g / 60,2 cm5.950 g / 61,0 cm
Ortalama7.900 g / 67,2 cm8.250 g / 68,1 cm
En Fazla9.800 g / 73,3 cm10.200 g / 74,8 cm

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram