Sevdiklerimize dair her şey...

8 Aylık Bebek Gelişimi

Genel Özellikler ve Yapabildikleri

 • Çevreye olan ilgisi ve keyif dürtüsü zirveye çıkar. Her şeyi çekip eller kurcalar.
 • Yabancılardan korkmaya başlar.
 • Emeklemesi daha becerikli ve hızlıdır. Uzağına düşen bir oyuncağı almak için yanına kadar gitmeye çalışır.
 • Elinden tutulduğunda 2 ayağı üzerine basabilir ancak oturur pozisyondan kendisi kalkmayı çoğu bebek beceremez.
 • Bir bisküviyi tek başına yiyebilmelidir.
 • Bir cismi bir elinden diğerine geçirir.
 • El çırpmayı ve “hoşça kal” demeyi öğrenebilir.
 • Küçük cisimleri avuçlar ve yumruğu ile tutar. Parmak uçlarını henüz kullanamaz. Ancak baş ve işaret parmaklarının yan yüzleri arasında sıkıştırır.
 • Sözcüklerle objeler arasında anlam ilişkisi kurmaya başlar. “Anne, baba” sözcüklerini ilk olarak bilinçli olarak söylemeye başlar.
 • Dişler çıkmaya devam ederken yemeğe ilgisini yitirip yemekle oynuyor olabilir.
 • Gündüz 1–2 kez yarım saat ile 2 saat arasında uyur.

Yapın

Ayağa kalkma, yattığı yerden doğrulup oturması için yardım edin. Bu egzersizleri yapmak için evde boş bir alanda yer minderi hazırlayın veya bir oyun parkı alın.

Gece uyanmalarında mümkün olduğu kadar müdahale etmeyin. Uyuma süresini uzatmayı sağlayın. Ağlamalarını kısaltmak için sakinleştirmek amacıyla hep aynı ninniyi söyleyin. Okşayın ama ışık açıp oda değiştirmeyin, sallamayın.

Okuyun: Resimli kitaplar alın ve her gün huzurlu ve sakin olduğu bir saatte ona okuma zamanı ayırın ve okuma alışkanlığını başlatın.

Konuşun: Dil gelişiminin hızlı olduğu dönemdesiniz. Konuşamasa da duyduklarını kaydeder. Sürekli konuşun, aynı sözcükleri onun tekrarlamasını beklemeden, cümle içinde kullanarak siz yineleyin. Konuşmazsa ümitsizliğe kapılmayın, bilin ki o kayıt ediyor. Zamanı gelince o da duyduklarını tekrarlayacaktır.

Oyuncaklarını sık sık değiştirin. Bazılarını kaldırın. Sonra yenilerini çıkarın yoksa çabuk sıkılır.

Ev güvenlik malzemeleri alın. Hareketlendikçe maruz kaldığı tehlike sayısı artar. Sehpa köşeleri için, köşebent, prizler için kapak, kapılara parmak sıkışmasını önlemek için koruyucu, çekmeceler için kilit vs alın.

Evinizde bebeği zarar verebileceği maddi ve manevi değeri fazla olan eşyaları kaldırın. Aklı erdiği zaman yine koyarsınız.

Beslenme

Balık: Sekizinci ayda balık ve ciğer başlanmalıdır. Sekiz-dokuzuncu aydan itibaren başlanabilir. Mezgit başta olmak üzere palamut, çupra, levrek gibi iri kılçıksız balıklar tercih edilmelidir.

Haşlama veya ızgara yapılan balığın derisi ve kılçığı ayıklanıp beyaz eti ezilip çorbasına da katılabilir, doğrudan beyaz eti de verilebilir. Balık beyin ve göz gelişimi için önemli yeri olan omega yağ asitlerinin tek kaynağıdır. A, D vitamini, kalsiyum ve proteinden zengindir.

Büyüme

 KızlarErkekler
En Az6.150 g / 61,4 cm6.300 g / 62,8 cm
Ortalama8.300 g / 68,5 cm8.700 g / 64,6 cm
En Fazla10.250 g / 75,0 cm10.750 g / 76,2 cm

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram