Sevdiklerimize dair her şey...

Bebeklere Balık ve Ciğer

Balık ve Ciğer

Bebeklere balık nasıl yedirilir?

Bebeklere balık yedirmeye yedi -sekizinci aydan itibaren başlanabilir. Mezgit başta olmak üzere palamut, çupra, levrek gibi iri balıklar tercih edilmelidir. Ancak asla ve asla çiftlik balıkları değil deniz balığı tercih edilmelidir.kılçığı çok iyi ayıklanmak kaydıyla hamsi, istavrit, çinekop, sarıkanat, barbun vs de tercih edilebilir. Haşlama veya ızgara yapılan balığın derisi ve kılçığı ayıklanıp eti ezilip çorbasına da katılabilir, doğrudan eti de verilebilir. Balık bebeklerde beyin ve göz sinirlerinin gelişimi için önemli yeri olan omega yağ asitlerinin tek kaynağıdır. A, D vitamini, kalsiyum ve proteinden zengindir.

Bebeklere ciğer ne zaman ve nasıl yedirilmeye başlanır?

Bebek 8–9 aylık olunca haftada 1-2 kez kuzu ciğeri haşlama veya ızgara yapılarak verilmelidir. Ciğer haşlanmadan önce zarı soyulur, damar ve siniri ayıklanır, suda haşlanır, iyice ezilip 1-2 çay kaşığı verilmeye başlanır; miktar öğünde 2 çorba kaşığı olana kadar arttırılır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


2 comments on “Bebeklere Balık ve Ciğer”

  1. Merhaba. 8 aylık oğluma balık olarak Hamsi yedireceğim. Derisini ayırmak gerekir mi
    Teşekkürler

    1. Merhaba Ayşe Hanım,
      Sistemdeki sorundan dolayı sorunuza geç cevap verebildik, kusura bakmayın; hamsinin derisi çok incedir ve verilebilir...

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram