Ev Yemekleri

Ev Yemeklerine Geçiş

Bebeğiniz 9–10 aylık olduktan sonra ev yemeklerinden vermeye başlayabilirsiniz. Bebeklerin bu aylarda anne-babanın yediklerini yemeye hevesleri vardır. Bu aylarda bebeklerin bu zaafından yararlanabilirsiniz. Ancak ev yemekleri, kültürden kültüre değişen tatlarda pişirilmektedir. Örneğin güneydoğu mutfağı ağır baharatlı ve yağlı yemeklere sahiptir. Elbette bebeğinize 9 aylıkken çiğ köfte veya acılı patlıcan dolması veremezsiniz. Ancak yemekleri pişirirken baharat ve tuz katma anında 1-2 kepçe ayırarak bebeğiniz için onu pişirmeye devam eder, kendinizinkine tuz, yağ ve baharat ekleyebilirsiniz. Dış görünüşü ile sizin yemeğinizin aynısı olan bu yemeğe heveslendiğinde bu zaafını kullanarak ev yemeklerine alıştırabilirsiniz.

Ev yemeğini, mesela kereviz veya pırasayı çiğneyemeyen bir bebek için çatalla ezme önerilir. Mümkün olduğu kadar rondolamadan, ezerek yemeye alıştırmaya çalışın.

Tencere yemekleri ile beslenmede bazı esaslar

Aslında bu esasları biz erişkinler de uygulamalıyız:

Öğlen yemeklerinde et grubu yenmeli: et, tavuk, köfte, balık, ciğer… Et yemeklerinin yanında yoğurt, cacık ayran önermiyoruz. İki sebepten dolayı: Birincisi yoğurttaki kalsiyum demir emilimini engelleyebiliyor… İkincisi de iki protein bir arada fazla kilo yapabiliyor.

Ayrıca akşamları sebze grubunu öneriyoruz… Sebzeler tamamen zeytinyağlı olabileceği gibi et veya kıymalı da olabilir. Sebzenin yanında yoğurt vs yenebilir.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir