Sevdiklerimize dair her şey...
Bebek Hastanesi Sitesi Logosu

Keçi Sütü

Keçi Sütü

Keçi sütü inek sütü ile kıyaslandığında içerik ve yapısal özellikleri yönünden birçok farklılık taşır.

Keçi sütü bebek beslenmesi için gerekli olan yüksek kalitede protein, esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve mineralleri doğal olarak içerir. Keçi sütü MUFA, PUFA ve MCFA’ları inek sütünden daha yüksek seviyelerde içerir. Bununla beraber, tarım sistemleri veya suni yem katkıları kullanmak yerine Yeni Zelanda’daki gibi sadece çayırlarda serbest olarak beslenen keçilerin sütündeki yağda mevcut bulunan ve antioksidan ve antikanser özellikleri ile bilinen CLA (Konjuge Linoleik Asit) seviyesi çok daha yüksek seviyelerdedir.

Salgılama süreci insanlardakine daha yakındır ve bu sayede başta nükleotidler olmak üzere bebeklerin sağlıklı olmasında ve özellikle bağışıklık sistemlerinin gelişmesinde önemli yer tutan poliaminleri ve taurin gibi serbest amino asitleri insan sütündeki gibi doğal olarak ve yüksek seviyelerde içerir.

Daha düşük alfa-s1-kazein seviyesi ve daha yüksek beta kazein oranı ile keçi sütü kazein profili insan sütündekine daha yakın özellikler taşır.

Keçi sütü bağırsaklarda tedavi veya diğer stresler sebebi ile oluşabilecek hasar ve sızıntıları azaltır ve bu özelliği ile de aynı zamanda hem sağlıklı bir gastro-intestinal sistemin idamesinde hem de besinsel alerjenlerin kana geçişini engellemede yardımcı rol oynar.

Keçi sütünün daha geniş kazein miselleri, proteinlerin sindirimine yardımcı olan daha yumuşak pıhtıların oluşmasına katkıda bulunur. Daha kolay ve rahat sindirim bebeklerin daha rahat ve sakin olmasına yardımcı olur.

Düşük alfa-s1-kazein seviyesi, alerjen proteinlerin arttırılmış sindirilebilirliği ve sağlıklı bir bağırsak yapısının korunması gibi özellikleri ile keçi sütü inek sütünden daha düşük bir alerjik yüke sahiptir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × one =

Popüler Yazılar

Çocuk Psikolojisi
Çocuğum Çok Sakar

Çocuklarda Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu Nedir? Bu çocuk kime çekti? Neden bu kadar sakar? Daha ayakkabısını bile bağlayamıyor? Babası da böyleydi.. […]

Bebek Hastanesi Sitesi Logosu
Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu
Bilgi ve tecrübelerini paylaşabileceği bir platform kurmak isteyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Uzunoğlu, siteyi 2009 senesinde yayına almış, bugün alanlarında uzman başka hekim ve yazarların da katkı sağladığı bir sağlık portalına dönüştürmüştür.
© 2009-2020 BebekHastanesi.com | Tüm hakları saklıdır. Uygulama: FocalHaus.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram