Sevdiklerimize dair her şey...

Makarna ve Pilav

Makarna ve Pilav

Bebeklere makarna ve pilav ne zaman ve nasıl verilmeye başlanır?

Yedinci ayda çok hareketlenen bebeğin kilo alımı azsa, beslenmesine, mutlaka makarna ve bulgur da eklemek gerekir. Kompleks karbonhidrat yapısındaki bu gıdalar kan şekerini yavaş yükselttikleri için çocukların enerji ihtiyaçlarını karşılamada çok önemli yer tutarlar. Ancak beyaz pirinç pilavının besin değeri bulgurdan çok daha düşük olduğunu unutmayın. Yavrunuza hiç pirinç pilavı vermeden baştan itibaren sadece bulgur pilavına alıştırırsanız ileride daha sağlıklı beslendiği için anemi, obezite benzeri beslenme sorunu kökenli hastalıklarla uğraşmamış olursunuz.

Eğer bebeğinizin kilosu yaşına uygun veya fazlaysa makarna ve bulgur EKLEMEYİNİZ

1 kase yoğurda 1 çorba kaşığı haşlanmış bulgur veya makarna, üzerine 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı, tat versin diye 1 fiske kuru nane ile verilebilir. Bebekte kabızlık varsa rendelenip az yağda “öldürülmüş” havuç da 1 çorba kaşığı miktarda bu karışıma eklenebilir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram