5 Aylık Bebek

Katılma (Soluk Tutma)

Nedir?

Çocukların nefes almayı kestikleri sıklıkla bayılma ile sonuçlanan ataklardır. Genellikle sinirlilik, ağrı, korku ile tetiklenir. Ancak bir refleks harekettir ve bir davranış bozukluğu değildir.

  • Kalp hastalıkları ile ilgisi yoktur.
  • Kalıcı beyin hasarına neden olmaz
  • Saraya çevirmez
  • Akıl hastalığı yapmaz
  • Çocuğun normal büyüme ve gelişmesini etkilemez
  • 6 ay – 4 yaş arası çocuklarda görülür ancak nadiren 2–3 aylık bebeklerde ve 6–7 yaşındaki çocuklarda bile rastlanabilir. Her 100 çocuğun 4-5’inde görülür. Ailesel eğilimi vardır.

Katılmalar 2 çeşittir:

Morarma ile seyreden tipi (siyanotik tip)

En sık şeklidir (vakaların %80-90’ı). Tipik olarak çocuk önce kızarır, nefesi kesilir, ardından lacivert-mor renk alır. Kızma, korkma gibi durumlarla ortaya çıkar. Nedeninin daha çok çocuğun genel solunum düzeninde bozulmaya bağlı olduğu düşünülmektedir. Ani bir korku, istediğinin olmaması, elinden oyuncağının alınması gibi durumlarda ortaya çıkar. Birkaç saniye ile bir iki dakika arası sürer. Atak sırasında kasılma ve sonrasında fenalaşıp bayılma da nadir de olsa gözlenebilir.

Solukluk ile seyreden tip

Daha nadirdir (vakaların %10-20’si). Bu tipte çocuk sararır solar, bembeyaz kesilir. Nedeninin kalp hızında yavaşlama olduğu düşünülmektedir.

Bazı çocuklarda ise bazen morarma bazen de solma ile seyreden şekiller görülür.

Sıklığı değişkendir. Senede 1 ile günde birkaç defa arasında değişir. Bazen kısa süreli şuur kaybı (1 dakikadan kısa) olur, ardından normal solunuma başlar ve ayağa kalkar.

Tanı

Nöbetin gören kişinin veya nöbetin doktor tarafından görülmesi ile tanı konur.

Doktor, katılma dışında bir hastalık düşünürse ek testler isteyebilir. Ancak demir eksikliği anemisinin katılmayı kolaylaştırıcı bir rolü olduğu düşünülmektedir. Bunun için tam kan sayımı yapılması gerekebilir.

Tedavi

Tedavisi yoktur. Gerekli de değildir. Ancak katılma sırasında yaralanmayı önlemek içi ev içi tedbirler alınmalıdır. Kafasını sivri ve sert yerlere çarpmasına engel olun. Katılmayı önlemek için her dediğini yaparsanız şımarık ve doyumsuz bir çocuk olur. Bilin ki katılma tehlikeli bir durum değildir. Mutlaka soğukkanlılığınızı korumalısınız.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir