Migren ve Baş Ağrıları

Çocuklarda Migren ve Baş Ağrıları

Akut Baş Ağrıları

Çocuklarda baş ağrısı sık görülen bir belirtidir. Baş ağrısı üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi, migren şeklin başlı başına bir hastalık da olabilir. Ani başlangıçlı, ateş, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı vs’nin eşlik ettiği baş ağrılarından korkmayın. Üst solunum yolu enfeksiyonu tedavi edilince baş ağrısı da geçecektir. Sinüzit veya akut orta kulak iltihapları da baş ağrısı yapabilir. Ama tedavi edilince baş ağrısı da geçmelidir. Sinüzit tedavi edildiği halde baş ağrısı devam ediyorsa doktorunuza danışın.

Çocukta Migren

Okul çocuklarında kronik tekrarlayıcı baş ağrılarının en önemli nedeni migrendir. Genelde başka bir hastalık ile ilgisi yoktur. Kendisi başlı başına bir hastalıktır. Migren testi, tahlili diye bir şey yoktur. Beyin filminde de migren görülmesi diye bir şey söz konusu olamaz.

Ancak şu hallerde migren düşünmek gerekir:

  • Alın veya şakakları tutan, tek veya 2 taraflı zonklayıcı baş ağrısı olması
  • 1-2 saat sürmesi
  • Uyku ile azalması
  • Ağrı kesicilerle azalması
  • Ailede migren olması
  • Öncesinde AURA olması

Aura nedir?

Aura’nın kelime anlamı Migren öncesinde kulak çınlaması, baş dönmesi, göz kamaşması, görme bulanıklığı gibi öncü belirtilerdir. Bu belirtiler gelince kişi migrenin başlayacağını bile anlayabilir. Migren sonrasında çocuk huzursuzdur. Rengi solabilir, iştahı kesilir. Beraberinde karın ağrısı olup başı dönebilir.

Çocukta Migren Tanısı

Baş ağrısı, ateş vs enfeksiyon belirtileri olmaksızın ve şiddetli ve bilinç bozukluğu, kusma, güç kaybı vs ile birlikte ise hemen doktorunuza haber verin. Tomografi, MR vs ile tümör gibi ciddi sorunların araştırılması gerekebilir. Belirtiler yukarıdaki gibi migreni destekliyorsa çoğu kez film gerekmez.

Tedavi

Migrende tedavi sakinleşmeyi sağlayacak ortam hazırlayıp ağrı kesici vermekten ibarettir. Yavrunuzun loş, sessiz bir odada dinlenmesini sağlayın. Migren ataklarının sık tekrarlaması ve şiddetli olması halinde koruyucu ilaçlar gerekebilir. Doktorunuza danışın.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir