Sevdiklerimize dair her şey...

Altıncı Hastalık

Çocukluk çağının bir diğer viral döküntülü hastalığıdır. Roseola olarak da anılır. 5. hastalıktan belli başlı birkaç farkı: Daha küçük bebeklerde görülmesi (6 ay – 3 yaş), yüksek ateşin ön planda olması (3–4 gün boyunca 40 C’ye kadar ateş), döküntünün hafif olmasıdır. Aşısı yoktur.

Altıncı Hastalık Belirtileri ve Teşhis

İlk 3- 4 gün boyunca sadece yüksek ateş ve bitkinlik yapar. Başka bulgusu yoktur. Ateş düştükten sonra gövdeden başlayıp yüz, boyun, kol ve bacaklara yayılan pembe kaşıntısız döküntü yapar. Döküntü birkaç saat ile 2 gün sürede kaybolur. Genellikle hastalığın ilk günlerindeki ateş sırasında küçük dilin ili yanında kızarık bir bölge (buna Nagayama spotu denir) de olduğu için "boğazı kızarık" denerek antibiyotik başlanır; 2-4 gün sonra ateş düşüp döküntü başlayınca, "antibiyotik alerji yaptı herhalde" denip ilaç kesilir ama aslında çocuk 6. hastalığı geçirmiştir.

Altıncı Hastalık Tedavisi

Altıncı hastalığın özel bir ilacı yoktur. Ateşli dönem sırasında ateş düşürücüler verilmelidir. Yüksek ateşe bağlı havale bile görülebilir. Antibiyotikler kesinlikle kullanılmaz. (Birçok vakada ateş sırasında antibiyotik başlanır, döküntü ortaya çıkınca da alerji yaptığı düşünülerek kesilir) Öte yandan yüksek ateşle seyreden bir hastanın kan tahlilleri de bozuksa altıncı hastalık geçirebileceği düşünülerek tedavisiz bırakılmaması gerekir! (doktorunuza danışın).

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram