Altıncı Hastalık

Altıncı Hastalık

Çocukluk çağının bir diğer viral döküntülü hastalığıdır. Roseola olarak da anılır. 5. hastalıktan belli başlı birkaç farkı: Daha küçük bebeklerde görülmesi (6 ay – 3 yaş), yüksek ateşin ön planda olması (3–4 gün boyunca 40 C’ye kadar ateş), döküntünün hafif olmasıdır. Aşısı yoktur.

Tanı ve Belirtiler

İlk 3- 4 gün boyunca sadece yüksek ateş ve bitkinlik yapar. Başka bulgusu yoktur. Ateş düştükten sonra gövdeden başlayıp yüz, boyun, kol ve bacaklara yayılan pembe kaşıntısız döküntü yapar. Döküntü birkaç saat ile 2 gün sürede kaybolur.

Tedavi

Ateşli dönem sırasında ateş düşürücüler verilmelidir. Yüksek ateşe bağlı havale bile görülebilir. Antibiyotiklerin etkisi yoktur. (Birçok vakada ateş sırasında antibiyotik başlanır, döküntü ortaya çıkınca da alerji yaptığı düşünülerek kesilir) Öte yandan yüksek ateşle seyreden bir hastanın altıncı hastalık geçirebileceği düşünülerek tedavisiz bırakılmaması gerekir! (doktorunuza danışın).

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir