Sevdiklerimize dair her şey...

Bruselloz (Malta Humması)

Brusella Nedir?

Bruselloz, Brusella adlı bir bakterinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu bakteri insanlara hayvanlardan bulaşır. Keçi, koyun, inek köpek ve domuzları etkileyen çok sayıda Brusella bakterisi çeşitleri vardır. Bu hayvanlar veya hayvan ürünleri ile doğrudan veya dolaylı temas ile insanlara brusella bulaşabilmektedir. İnsandan insana bulaşma çok nadiren olabilmektedir.

Çocuklarda Brusella Belirtileri nelerdir?

Brusella hastalığı tesadüfen bazı kan testleri ile şüphelenilerek saptanabilen belirtisiz bir duruma da neden olabilir; ağır nörolojik bulgulara neden olan veya kalp zarını etkileyen ateşli bir hastalık da yapabilir.

Ancak genel belirtiler şunlardır:

  • Uzun süren ve açıklanamayan ateş, aşırı terleme, baş ağrısı, halsizlik, sırt ağrıları;
  • Eklem ağrıları, şişliği, basamama
  • Muayenede karaciğer ve dalak büyümesi ile lenf bezlerinde büyüme.

Çocuklarda Brusella Nasıl bulaşır?

Çoğu kez taze peynir tüketimi, iyi kaynatılmamış süt içilmesi ile hasta hayvanlardan insana bulaşma olur. Nadiren brusellalı köpeklerden insana da bulaşabilmektedir. (Ancak köpek brusellası insanda hastalık yapmaz)

Çocuklarda Brusella Tanısı Nasıl Konur?

Taze peynir veya çiğ süt tüketimi hikayesine ek olarak yukarıdaki belirtiler ve muayene bulguları ile Kan tahlillerinde sedimentasyon hızı artışı, CRP artışı ile bruselladan şüphelenilip Brusella aglütinasyon testi ile tanı teyit edilir. Kesin tanı için kan kültürlerinde brusella bakterisinin üretilmesi gerekir.

Çocuklarda Brusella Tedavisi nasıl olur?

Çeşitli antibiyotiklerin bir arada kullanılması ile 2 ile 4 haftalık tedaviler gerekli olmaktadır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram