Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuk Felci (Polio)

Tıptaki adı ile polio çocukluk çağının aşı ile korunabilen hastalıklarındandır. Milattan önce 2. bin yılda Mısır’lılar zamanından beri bilinmektedir. Salgınlar yapabilmektedir. Daha çok geç yaz ve sonbaharlarda sık görülür. Aşılama kampanyalarının aktif ve yoğun bir şekilde sürdürülmesiyle ülkemizde 1998’den beri ortadan kaldırılmıştır. (Aşı Karşıtları buna ne derler bilemiyorum)

Çocuk felcinin bulaşması çocuk felçli veya taşıyıcısı kişilerin dışkılarının karışmış olduğu pis sular ile olur.

Çocuk felci hastalığının belirtileri ve tanı

Virüs ağız yoluyla vücuda girdikten sonra 1–2 haftalık kuluçka dönemi gerekir. Vücudun polio enfeksiyonuna yanıtını belirleyen birçok faktör vardır: Aşırı yorgunluk, yanıklar, travmalar, gebelik, bademcik ameliyatı vs hallerinde hastalık daha ağır seyredebilir.

Çocuk felci hastalığı (polio) 4 farklı enfeksiyon çeşidi yapabilir.

  1. Sessiz enfeksiyon: Virüs bulaşır ama hastalık yapmadan geçer. Vücut virüsü yener.
  2. Abortif form: Hafif gribal enfeksiyon gibi atlatılır (Minör hastalık).
  3. Menenjit: Major hastalık da denir. Sadece menenjit bulgusu vardır.
  4. Paralitik form: Major hastalık geçirenlerin %30’unda hastalık ilerleyerek sinir hücrelerinde kalıcı tahribat sonucu felçler ortaya çıkar.

Vakaların çoğu hafiftir. Başlangıçta hafif ateş, kas ağrıları, boğaz ağrısı, baş ağrısı 1 hafta sürer. Birkaç gün geçici rahatlama olur. Bunun ardından menenjit başlar. Vakaların sadece %3’ünde felçler ortaya çıkar. Menenjiti felçler izler. Felçler genellikle tek taraflıdır ve vücudun alt kısımlarında ve bacaklardadır; hafif kas zayıflığı şeklinde de olabilir, ağır felçler şeklinde de seyredebilir. Felçler daha çok kas, sırt, boyun ve baş ağrıları fazla olan kişilerde görülür. Ağır vakalarda felçler solunum kaslarını tuttuğu taktirde hastalık ölümcül olabilir.

Çocuk felci hastalığının teşhisi için dışkıda virüs aranması ve belden sıvı alınması (beyin omurilik sıvısı) gerekir.

Çocuk felci hastalığının tedavisi

Bilinen etkin bir tedavisi yoktur. Kas felçleri fizik tedaviden fayda görebilir.

Korunmada bilinen en etkin yol aşılamadır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram