Dış Kulak Yolu İltihabı (Yüzücü Kulağı)

Dış Kulak Yolu İltihabı (Yüzücü Kulağı)

Yüzücü kulağı nedir?

Dış kulak yolunu örten derinin iltihabına dış kulak yolu iltihabı denir. En çok uzun süre havuzda veya küvette kalan çocuklarda ve yüzücülerde görüldüğü için bu duruma “yüzücü kulağı” da denmektedir.

Belirtileri

  • Kulak kaşıntısı ve / veya şiddetli ağrı
  • Dış kulağın ön tarafına baskı yapıldığında ağrıda şiddetlenme
  • Kulakta tıkanıklık hissi,
  • Hafif şeffaf, hafif bulanık ve az miktarda akıntı

Nedenleri

Suda uzun süre kalındığında dış kulak yolunu örten deri giderek ödemli ve geçirgen hale gelir. Geçirgenlik artışı enfeksiyonlara eğilimi arttırır.

Havuz suları veya daha kötüsü göl sularında uzun kalma nedeniyle enfeksiyon daha kolay olur.

Tedavi ve seyir

İlk 2-3 gün, tedaviye rağmen ağrılı geçer. Kortizonlu ve/veya antibiyotikli kulak damlaları tedavide kullanılır. Ayrıca ağrı kesici ilaçların kullanılmasını söylemeye gerek yok sanırım. Eski kulak burun boğaz doktorları dış kulak yolunu 1/1 oranında sulandırılmış sirke ile yıkamayı önermektedirler (Ben yanlış bulmuyorum).

Korunma

Suda uzun süre kalmanın engellenmesi, sudan çıktıktan sonra kulakların iyi kurulanması önemlidir. Alkolle temizlik yapmak tedavide değil nüksleri engellemede etkilidir.

Yüzücü kulağına engel olmak için tıkaç kullanılması son derece sakıncalıdır. Çünkü her tür tıkaç kulak kirini içeri ittiği gibi kulağa su kaçmasını da engellemez.

Dış kulak yolunu pamuklu çubuklarla sertçe temizlemeyin; zedelenmeye ve iltihaba neden olabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir