Sevdiklerimize dair her şey...

Domuz Gribi

Domuz gribi bir İnfluenza A virüsü olup ilk kez Mart 2009'da Meksika'da görülüp oradan tüm dünyaya yayılmıştır. Meksika ve Amerika başta olmak üzere birçok ülkede görülen domuz gribi vakaları tüm dünyada sağlık otoritelerini alarma geçirdi. Ancak global bir salgına ve geçtiğimiz yüzyıldaki gibi milyonlarca ölüme neden olup olmayacağı henüz belli değilken bu kadar panik olunmasını anlamsız buluyoruz. Ancak yine de kendimizce alacağımız bazı önlemlerin akıllıca olacağı da aşikardır. Örneğin el yıkama başta olmak üzere hijyen önlemlerini almak gerekir.

Domuz gribi hakkında genel bilgiler

Etken virüs, domuzlarda devamlı var olan bir virüstür. Kuş, insan ve domuzlarda yaşayan virüslerin bir kombinasyonu olan İnfluenza A H1N1 virüsü ise yeni bir virüs çeşididir. İnsandan insana kolayca bulaşır. Hastalık bulaşması için domuz eti yemek gerekmez. Bulaşma öksürük, aksırık, hatta konuşma sırasında saçılan virüstü partiküllerin solunması veya bu partiküllerin bulaştığı eşyaların ellenmesi ile bulaşır (Bundan dolayı el yıkama ve aksırırken kol veya mendille ağzı kapatma en önemli 2 hijyenik tedbir olarak kabul edilir)

Grip Aşısı ve Domuz Gribi

Bütün bulaşıcı hastalıklardan korunmada olduğu gibi domuz gribinde de aşıyla korunma en önemli yöntemdir. Aşı ve hastalıkla ilgili Türk Tabipler Birliği'nin sitesindeki makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Çocuklarda domuz gribi belirtileri nelerdir?

  • Yüksek ateş
  • Nefes darlığı
  • Sık ve şiddetli öksürük
  • Kas, baş ve boğaz ağrıları
  • Titreme
  • Bazen kusma ve ishal

Çocuklarda domuz gribi tedavisi nasıldır?

Halihazırda domuz gribi virüsü için özel bir antiviral ilaç mevcuttur. Oseltamivir adlı ilacın kullanımı için sağlık otoriteleri bazı kısıtlamalar önermektedir: 1 yaş altı, astımı olanlar, kalp hastalığı olanlar, immün yetmezliği olanlar vs... Genel tedbirlerin uygulanması: İnce giyinip üşüme halinde 1-2 kat daha kıyafet giyip gereğinde çıkarmak, sık sıvı alımı, ateş düşürücüler, burun spreyleri, uzun süre yatak istirahati. Ihlamur, bal, zerdeçal-zencefilin de faydaları vardır. Piyasada ayrıca kara mürver içeren şuruplar ve Afrika sardunyası içeren damlalar vardır. Bunlardan özellikle Afrika sardunyası SADECE ATEŞİ HASTALIK SIRASINDA KULLANILABİLİR. KIŞ BOYU DÜZENLİ KULLANILMAMALIDIR.

Antibiyotiklerin domuz gribinin tedavisinde kesinlikle yeri yoktur. Ancak domuz gribine bağlı orta kulak iltihabı, sinüzit veya zatürre geliştiyse antibiyotik ancak o zaman kullanılır.

Özel durumlarda doktorunuzun antiviral ilaçlar vermesi gerekebilir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram