Domuz Gribi

Domuz Gribi

Domuz gribi bir İnfluenza A virüsü olup ilk kez Mart 2009’da Meksika’da görülüp oradan tüm dünyaya yayılmıştır. Meksika ve Amerika başta olmak üzere birçok ülkede görülen domuz gribi vakaları tüm dünyada sağlık otoritelerini alarma geçirdi. Ancak global bir salgına ve geçtiğimiz yüzyıldaki gibi milyonlarca ölüme neden olup olmayacağı henüz belli değilken bu kadar panik olunmasını anlamsız buluyoruz. Ancak yine de kendimizce alacağımız bazı önlemlerin akıllıca olacağı da aşikardır. Örneğin el yıkama başta olmak üzere hijyen önlemlerini almak gerekir.

Genel Bilgiler

Etken virüs, domuzlarda devamlı var olan bir virüstür. Kuş, insan ve domuzlarda yaşayan virüslerin bir kombinasyonu olan İnfluenza A H1N1 virüsü ise yeni bir virüs çeşididir. İnsandan insana kolayca bulaşır. Hastalık bulaşması için domuz eti yemek gerekmez. Bulaşma öksürük, aksırık, hatta konuşma sırasında saçılan virüstü partiküllerin solunması veya bu partiküllerin bulaştığı eşyaların ellenmesi ile bulaşır (Bundan dolayı el yıkama ve aksırırken kol veya mendille ağzı kapatma en önemli 2 hijyenik tedbir olarak kabul edilir)

Grip Aşısı ve Domuz Gribi

Bütün bulaşıcı hastalıklardan korunmada olduğu gibi domuz gribinde de aşıyla korunma en önemli yöntemdir. Aşı ve hastalıkla ilgili linke aşağıdan ulaşabilirsiniz:

http://www.ttb.org.tr/h1n1/index.php?option=com_content&view=article&id=111&Itemid=132

Belirtiler

  • Yüksek ateş
  • Nefes darlığı
  • Sık ve şiddetli öksürük
  • Kas, baş ve boğaz ağrıları
  • Titreme
  • Bazen kusma ve ishal

Tedavi

Halihazırda domuz gribi virüsü için özel bir antiviral ilaç mevcuttur. Oseltamivir adlı ilacın kullanımı için sağlık otoriteleri bazı kısıtlamalar önermektedir: 1 yaş altı, astımı olanlar, kalp hastalığı olanlar, immün yetmezliği olanlar vs… Genel tedbirlerin uygulanması: İnce giyinip üşüme halinde 1-2 kat daha kıyafet giyip gereğinde çıkarmak, sık sıvı alımı, ateş düşürücüler, burun spreyleri, uzun süre yatak istirahati.

Özel durumlarda doktorunuzun antiviral ilaçlar vermesi gerekebilir.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir