Domuz Gribi

Domuz Gribi

Meksika ve Amerika başta olmak üzere birçok ülkede görülen domuz gribi vakaları tüm dünyada sağlık otoritelerini alarma geçirdi. Ancak global bir salgına ve geçtiğimiz yüzyıldaki gibi milyonlarca ölüme neden olup olmayacağı henüz belli değilken bu kadar panik olunmasını anlamsız buluyoruz. Ancak yine de kendimizce alacağımız bazı önlemlerin akıllıca olacağı da aşikardır. Örneğin el yıkama başta olmak üzere hijyen önlemlerini almak gerekir.

Genel Bilgiler

Etken virüs, domuzlarda devamlı var olan bir virüstür. Kuş, insan ve domuzlarda yaşayan virüslerin bir kombinasyonu olan İnfluenza A H1N1 virüsü ise yeni bir virüs çeşididir. İnsandan insana kolayca bulaşır. Hastalık bulaşması için domuz eti yemek gerekmez. Bulaşma öksürük, aksırık, hatta konuşma sırasında saçılan virüstü partiküllerin solunması veya bu partiküllerin bulaştığı eşyaların ellenmesi ile bulaşır (Bundan dolayı el yıkama ve aksırırken kol veya mendille ağzı kapatma en önemli 2 hijyenik tedbir olarak kabul edilir)

Grip Aşısı ve Domuz Gribi

Son yıllarda yapılan grip aşısındaki influenza virüs çeşidi H1N1 virüsünü içermediği için domuz gribine karşı koruyuculuğu yoktur.

Belirtiler

  • Yüksek ateş
  • Nefes darlığı
  • Sık ve şiddetli öksürük
  • Kas, baş ve boğaz ağrıları
  • Titreme
  • Bazen kusma ve ishal

Tedavi

Halihazırda domuz gribi virüsü için özel bir antiviral ilaç mevcut değildir. Genel tedbirlerin uygulanması: İnce giyinip üşüme halinde 1-2 kat daha kıyafet giyip gereğinde çıkarmak, sık sızı alımı, ateş düşürücüler, burun spreyleri, uzun süre yatak istirahati.

Özel durumlarda doktorunuzun antiviral ilaçlar vermesi gerekebilir.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir