Sevdiklerimize dair her şey...

Kışın neden daha sık hasta oluruz?

Domuz gribi havalar soğuyunca neden patlayacak sorusunun cevabı

Kış aylarında virüslere bağlı gribal enfeksiyonların sıklığında artış olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçek. Yapılan araştırmalar soğuk havalarda virüslerin yapısının değiştiğini gösteriyor. Virüsler, soğuk havada, etraflarını kaplayan yağlı bir yapı oluşturur. Soğuk havanın etkisiyle, virüsü saran bu yağ tabakası katılaşarak jel kıvamına gelir. Bu jel hava sıcaklığı donma noktasının biraz üzerindeyken oluşur. Virüsü kaplayan jel, onu dış etkenlerden korur. Sıcak havalarda sıcaklıktan ve diğer dış etkenlerden kolaylıkla zarar gören virüsler, etrafını saran jel sayesinde korunur ve hayatta kalmayı başarır. Virüsler bu koruma sayesinde insandan insana kolaylıkla bulaşır. Hayatta kalmalarını sağlayan bu jel bazı deterjanlara bile dirençlidir. Koruyucu jel 16 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda erimeye başlar. Virüsler insan vücuduna girdiklerinde, ağız ve burun boşluklarında sıcak havayla temas edince, bu jel erir ve kişide enfeksiyona yol açar. Kış ayları bitip ılık bahar ve yaz ayları gelince virüsler koruyucu jel tabakalarını kaybeder ve hayatta kalmaları, dolayısıyla hastalık yapmaları güçleşir.

Soğuk havalarda virüslerin yol açtığı grip hastalığının artmasında başka etmenler de vardır. Hava sıcaklığının ve nem oranının düşmesi virüslerin dış ortamda canlı kalmasını ve çoğalmasını kolaylaştırır. Araştırmalar H1N1 virüsünün soğuk havalarda çok daha hızlı çoğaldığını göstermiştir. Virüs taşıyan hayvanlarda yapılan bir çalışmada, 5 derece sıcaklıkta havada asılı kalan virüs miktarının 20 derecelik bir ortamdakine göre 40 kat daha fazla olduğu gösterilmiştir. Soğuk ve kuru havalarda insanların hava yollarındaki hücrelerin kuruması, havalandırmanın yetersiz kalması, insanların çoğunlukla kapalı ortamlarda kalması, bağışıklık sisteminin zayıflaması da kış aylarında gribal enfeksionların artışındaki diğer etkenler arasındadır.

Doç. Dr. Mahmut Ferda ŞENEL
TÜBİTAK, Bilim ve Teknik Dergisi, Kasım 2009 Sayısı; Sf. 86

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram