Kızamık

Kızamık

Döküntülü çocuk hastalıklarından biridir. Çok bulaşıcıdır. Bulaşma solunum yolundan damlacık enfeksiyonuyla olur. Korunma sadece aşı ile mümkündür. Ülkemizde devletin sağlık kuruluşlarında kızamık aşısı 12 aylıkken ve okul çağında olmak üzere 2 kez yapılmaktadır.

Belirtiler ve Tanı

Hasta ile temastan sonra 10 – 11 gün kuluçka dönemi vardır. Döküntü başlamadan 3–4 gün önce yüksek ateş başlar. Ateş 40°C’yi geçebilir. Gözlerde kızarma, sulantı, batma, kuru öksürük, burun akıntısı, halsizlik olur. Bu sırada ağız içinde yanak iç yüzünde beyaz lekeler çıkar. Koplik adı verilen bu lekeler sadece ve sadece kızamıkta görülür. Hastalık için tipiktir. Ateş başladıktan 3–5 gün sonra yüz ve boyundan başlayıp vücuda yayılan kırmızı, deriden çok hafif kabalık, kaşıntısız döküntüler ortaya çıkar. Döküntünün 3- 4. gününde ateş düşer. Ateş 4 günden fazla sürerse doktorunuza tekrar başvurun. Bu dönemde kızamık orta kulak iltihabı, bronşit, zatürre, krup gibi yan etkilere neden olabilir. Hastalık döküntüler sönene kadar bulaşıcıdır (Başlangıçtan itibaren 8 – 10 gün).

Tedavi

Ateş düşürücüler, öksürük şurupları (doktorunuza sorunuz), bol sıvı gıda ve istirahat dışında özel tedavisi yoktur. Antibiyotikler etkili değildir. Yüksek dozda A vitamini iyileşmeyi hızlandırıp komplikasyon riskini azaltır (doktorunuza sorunuz).

Kızamık hakkında yanlış bilinenler

Ateş düşürücü vermeyip dökmesini sağlamak gerekir mi? Kesinlikle hayır! Bir de yüksek ateşin riskleri ile uğraşmayın. Ne verirseniz verin kızamıklı hastanın dökmesine engel olamazsınız.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir