Sevdiklerimize dair her şey...

Kuduz

Kuduz, etkeni rabdovirüs olan ölümcül bir hastalıktır. İnsanlara enfekte hayvanın ısırması veya salyasının açık yaralara teması ile bulaşır. Enfekte kedi, köpek, tilki, at, sığı ve küçükbaş hayvanların ısırığı veya tırmalaması ile bulaşabilir. Fare, sincap, tavşan gibi kemiriciler taşıyıcı değildir. Yılan, kertenkele, kaplumbağa gibi soğukkanlı hayvanlar da hastalık bulaştırmaz.

Hastalık bulaştıktan sonra kuluçka dönemi 10 gün ile 1 yıl arasında değişebilir. Yara ne kadar büyükse veya beyne ne kadar yakınsa kuluçka dönemi o kadar kısa olur.

Kuduz belirtileri ve teşhisi

Bulaşmadan sonra 2–10 gün süren ateş dönemi olur. Daha sonra beynin etkilenmesi sonucu ajitasyon, aşırı eksitabilite (aşırı uyarılabilirlik hali) ve delirium (çıldırma) görülür. Sudan korkma, istemsiz kas kramplarının boyun ve çene kaslarında da olması ve su içerken, hatta suyu görünce bile ortaya çıkmasından kaynaklanır. Hastalık başladıktan sonra tedavisi yoktur ve ölümle sonlanır.

Korunma

İlk olarak ısırık veya tırmalama yeri çok iyi sabunlanır ve alkol – tentürdiyot ile temizlenir. Isırık ile deride zedelenme oluşmuşsa hayvan temas sırasında sağlıklıysa tedaviye başlanmaz hayvan 10 gün gözlenir. 10 gün sonunda hayvan kudurmazsa tedaviye başlanmaz. Hayvan kuduzsa ve kudurarak ölürse hemen aşılamaya başlanır.

Kuduz Tedavisi

Kudurmaya dair belirtiler başladıysa hastanın ölümü kaçınılmazdır. Ancak aşılama ile bu noktaya gelmesine engel olunabilir.

0, 3, 7, 14 ve 28. günlerde aşılama ve gerekiyorsa kuduz serumu ile olur.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram