Rotavirüs Aşısı

Rotavirüs

Rotavirüs memeliler ve kuşlarda ishal nedeni olan bir virüstür. Rotavirüs erken çocukluk çağında ağır sıvı kaybına neden olabilir. 2 yaş altındaki çocuklarda akut ishal etkenlerinin en başta gelenidir. Düşük sosyoekonomik bölgelerde daha fazla enfeksiyon yapar. Son derece bulaşıcıdır. Oyuncak ve eşya yüzeylerinde kalarak ve hatta hava yoluyla bile bulaşabilir.

Hastaneye yatırılan çocuklarda da ishalin en önemli nedenidir. Anne sütü, rotavirüs hastalığına engel olamaz ancak hastalık seyrini hafifletir. 3 ayın altındaki çocuklarda anneden plasenta yoluyla geçen antikorlar koruyucu olabilir.

Belirti ve bulgular

Virüs ağız yoluyla alındıktan 1-3 gün sonra ishal başlar. Ateş ve kusma da eşlik eder. Kusma 1-2 günde geçerken ishal ise 1 haftaya uzayabilir. Yüksek ateş ve ishal nedeniyle sıvı kaybı ve sodyum yükselmesi tehlikesi varır. Dışkı sarı suludur, kan ve sümük yoktur.

Tanı

Dışkıda ELISA yöntemi ile rotavirüs antijeni saptanması ile tanı konur.

Tedavi

Antibiyotik ve bağırsak çalışmasını azaltan ilaçların tedavide yeri yoktur. Kaybedilen sıvının yerine konması için tuzlu şekerli hazır karışımların sulandırılarak ağızdan verilmesi gerekir (Bkz.İshal tedavisi). Ben rotavirüs ishaline “barsak nezlesi” adını koydum. Nasıl nezlede sadece sık sık burun temizlenir ve ilaçlar pek etki etmezse, rotavirüs ishalinde de sadece sıvı tedavisi yapılması yeterlidir. Antibiyotiklerin etkisi yoktur.

Diğer virüsler: İshal yapan birçok virüs daha vardır: Astrovirüs, Adenovirüs, Norwalk virüsleri bunların arasındadır.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir