Sevdiklerimize dair her şey...

Rubella (Kızamıkçık)

Kızamıkçık, (tıptaki adıyla Rubella), çoğunlukla çocukluk çağında döküntü ve ateşle seyreden bir hastalıktır. Erişkinde de görülebilmektedir ancak birçok çocuk, çocukluk çağında geçirmiş olduğu için erişkinlerde nadirdir. Bulaşma çoğu virüs enfeksiyonunda olduğu gibi damlacık yoluyla olur. 12 aylıkken 5–6 yaşında ve 12 yaşında kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısı ile korunma mümkündür.

Çocuklarda kızamıkçık belirtileri ve teşhis

Hastalığın kuluçka süresi 2–3 haftadır (Bulaştıktan 2- 3 hafta sonra belirti verir). İlk belirti hafif ateştir. İlk 2–3 gün 38,5°C’yi geçmeyen ateş olur, yaklaşık 3 gün sonra yüz ve boyundan başlayan açık pembe, birleşme eğilimi olmayan, kaşıntısız döküntü ortaya çıkar. Hemen ardından ateş düşer. Hastalık sırasında boyun kulak arkası ve ense kökünde lenf bezi şişmesi olur.

Tanı, hastalığın özgün görünümü ile konur. Şüpheli vakalarda kanda antikor testi yapılmalıdır.

Genellikle sorunsuz iyileşir, yan etkisi pek yoktur.

Hamile kadında hastalık ana rahmindeki bebek için tehlikelidir. Özellikle gebeliğin ilk yarısında hastalık geçiren hamilelerin bebeğinde kalıcı sakatlıklara neden olabilir. Bunlar sağırlık, zekâ geriliği, kalp ve göz hastalıklarıdır. Bunun için gebelik planlayan kadınların hamile kalmadan 3 ay önce aşılanması gerekir.

Çocuklarda kızamıkçık tedavisi

Çocuklarda kızamıkçığın özel bir tedavisi yoktur. Kızamıkçık virüsünü öldüren bir ilaç henüz keşfedilmemiştir. Ateş düşürücüler ve istirahat yeterlidir. Bulaştırıcılık 3 hafta sürdüğü için bu süre boyunca hastayı gebelerden uzak tutmak gerekir. Ateş 3 günden uzun sürerse, öksürük, eklem ağrıları ve şişlikleri, nefes darlığı ve çarpıntı olursa acilen doktora başvurunuz.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram