Suçiçeği

Suçiçeği

Suçiçeği çocukluk çağında en sık görülen ve ateşli, döküntülü viral enfeksiyonlardandır. Çok bulaşıcıdır. Doğrudan temas veya solunum yoluyla bulaşır. En sık ilkbahar ve kışın salgınlar yapar. Çocukların çoğu 10 yaşından önce geçirir. (Ancak eskilerin bir tıp deyişi vardır ki hastalığın hassas herkeste görülebileceğini vurgular: Suçiçeği mezarda bile geçirilebilir). Geçirilen suçiçeği hastalığı hayat boyu bağışıklık bırakır. İyileşse bile ileride zona şeklinde yineleyebilir.

Belirtiler ve Tanı

Hastalık virüs alındıktan kuluçka dönemi olan 1- 3 hafta sonra döküntü ve ateşle başlar. İlk döküntü saçlı deri, boyun ve yüzde başlar. Kırmızı lekeler şeklinde başlayıp içi su dolu kabarcık halini alır, kaşınır. Döküntü sayısı 10–15 ile 500 arasında değişebilir. Kaşınan lezyonların mikrop kapması ile iltihaplanabilir. Halsizlik, kırıklık da yapar. Ağız içi ve damakta da döküntü görülebilir. Buna bağlı olarak iştahsızlık ve yutma güçlüğü olur.

Tedavi

Kaşıntıyı azaltmak için antialerjik ilaçlar verilir. Çok kaşınıyorsa tedaviye antialerjik losyonlar eklenebilir. Ateş için aspirin dışı ateş düşürücüler tercih edilir.

Yan etkileri

  • Zona: Suçiçeği virüsü sinir uçlarında uykuya yatıp uzun yıllar sonra uyanarak ağrılı sulantılı bir cilt hastalığı yapar. Buna zona denir.
  • Suçiçeği seyri sırasında ensefalit (beyin iltihabı), menenjit (beyin zarı iltihabı), serebellit (beyincik iltihabı) görülebilir.

Suçiçeği hakkında yanlış bilinenler

“Banyo yapılmaz”

Kese – sabun yapılmadığı taktirde banyo yapılabilir. Özellikle antiseptik sabunlarla cildin temizlenmesi önerilebilir bile.

“Yumurta yenmemelidir”

Suçiçeği alerjik bir hastalık değildir ki yumurta vs kısıtlansın.

“Annenin suçiçeği geçirmiş olması bebeği korur mu?”

Hayır, annenin suçiçeği geçirmesiyle ortaya çıkan antikorlar bebeğe geçemez ve bebeği pasif olarak koruyamaz.

Kesinlikle aspirin verilmemelidir, güneşe çıkarılmamalıdır. Güneşte sulantılı döküntüler azabilir.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir