Tifo

Tifo

Tanım ve Bulaşma

Salmonella adlı tifo bakterisinin sular veya gıdalarla alınması sonucu bulaşır. Dizanteri gibi tifo da yaz aylarında daha sık görülür ve salgınlar yapabilir. İshal, karın ağrısı yüksek ateş, (bazen hipotermi, yani düşük ateş), kırıklık, halsizlik, baş ağrısı yapar. Başlangıçta yeşil ve yapışkan olan ishalin yerini kabızlık alabilir. Karın cildinde açık kırmızı renkli döküntü yapabilir.

Tanı

Dışkı kültüründe salmonella bakterisinin üretilmesi ile konur.

Tedavi

Ağızdan sıvı tedavisine ek olarak antibiyotik kullanılması çok nadiren gerekir. Tifo ishali sırasında antibiyotik kullanımı iyileştirmeyi hızlandırsa da bağırsaklarda canlı tifo basili taşıyıcılığına neden olur. Dolayısı ile tedavide antibiyotiğin yeri yoktur.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir