Sevdiklerimize dair her şey...

Anal Fissür (Makatta Çatlak)

Anal Fissür (Makatta Çatlak)

Anal Fissür nedir?

Makat deliği içi veya çıkış yerinde ince yüzeyel veya hafif derin çatlak veya yarığa anal fissür denir. Anal fissürün ana belirtisi dışkıda kanamadır ki dışkısında kan olan çocukların %90’ında anal çatlaklar vardır.

Belirtileri nelerdir?

  • Dışkıda veya bezde parlak kırmızı kan olması (ancak bu kan çoğu kez sadece ince çizgilenme veya noktalanma şeklinde olur)
  • Tuvalet kağıdına bulaşma şeklinde taze kanama olabilir,
  • Dışkılama sırasında acıma, ağlama olabilir;
  • Dışkılama dışı zamanlarda kaşıntıya neden olabilir;
  • Kaba etleri ayırdığınızda anüste genelde saat 6 veya 12 hizasında yüzeyel yarık veya çatlak görülebilir. Çatlağa dokunulduğunda çok acır.
  • Kanama dışkılamadan sonra kısa sürede kendi kendine durur. Bazen tuvalet kağıdı ile makata kompres yaparak kanamayı durdurmak için yardım gerekebilir.

Nedenleri nelerdir?

Anal fissür ortaya çıkması için dışkının çok sert olması gerekmez. Bol miktarda, sık veya hızlı dışkılama da anal fissür nedeni olabilir.

Tedavisi nedir?

Sıcak suya oturma banyosu, dışkının sert olmasına engel olacak lifli beslenme, gerekirse hafif nemlendirici kremler veya kortizonlu pomadlar uygulanması yararlı olabilir. Makat temizliğinde sabun kullanılmamalıdır; hem acıtır hem de kurutarak iyileşmeyi geciktirir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram