Sevdiklerimize dair her şey...

İdrar Kaçırma

Çocuklarda gece idrar kaçırma, ebeveynlerin olduğu kadar doğru teşhis ve tedavisindeki zorluklar ve tıbbi ekoller arasında tam bir fikir birliği olmamasından dolayı, hekimlerin de kabusudur.

Çocuklarda gece altını ıslatma tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastalığın tıbbi adı “Enürezis Nokturna”dır. Çocuklarda oldukça sıktır. 5 yaşa kadar tedavi ve tetkik gerektirmese de 5 yaşından sonra haftada bir-iki kez gece alt ıslatması olan çocuklarda bu hastalığın varlığından söz edilebilir. Toplumumuzda gece altını ıslatmanın zamanla geçen normal bir durum olduğuna dair yanlış bir inanış vardır. Gece altını ıslatan çocuğu olan aileler eğer çocukları 5 yaşından büyük ise tedavi yollarını aramalıdırlar. Hastalığın uyku derinliği ve mesane (idrar torbası) hacmi ile ilgili olduğu görüşü hâkimdir. Bazı psikolojik etmenler de hastalığın oluşmasında rol oynamaktadır. Erkek çocuklarda kız çocuklara oranla daha sık görülür.

Bu durumdan en fazla çocuk rahatsızdır ve kurtulmak istemektedir. Her sabah yatağından ıslak olarak kalkan bir çocuğun duyduğu sıkıntıyı anlamak çok zor değildir. Bu durum aileler tarafından hastalık olarak kabul edilmediği için çocuk devamlı suçlanmakta ve zaman zaman cezaya çarptırılmaktadır. Özellikle yabancı bir evde yatması gerektiği ya da kamp, tatil gibi nedenlerle evden uzak kaldığı durumlarda çocuk çok yoğun utanma duygusu yaşar. Bu nedenle birçok faaliyete katılmak istemeyebilir.

Halk arasında tedavide kullanılan bazı ilaçların kısırlığa neden olabileceği gibi yanlış bir kanaat vardır. Gece alt ıslatma sorunu olan çocuklarda kullanılan ilaçların kısırlık yapması söz konusu değildir.

Beş yaşındaki çocukların yaklaşık %15’inde idrar kaçırma görülmektedir. Kendi kendine de düzelebilen Enürezis Nokturna sıklığı yaş ilerledikçe azalmakta, erişkin yaşlarda %1 oranında devam etmektedir.

Bu hastalığın tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tedavide Çocuk Cerrahı ile kademeli olarak bazı programlar uygulanmakta, ilaçlardan ve alarm yöntemlerinden de yararlanılmaktadır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Yrd. Doç. Dr. Fatih Akova

Çocuk Cerrahisi Uzmanı

1997 senesinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Tıp Doktoru eğitimini tamamladıktan sonra yine aynı üniversitede Çocuk Cerrahisi Uzmanlığına devam edip 2003 senesinde mezun olmuştur. 2009 senesinde Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki görevine başladıktan sonra 2015 senesinde Biruni Hastanesi'ne geçmiş ve halen hizmet vermeye devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram