Sevdiklerimize dair her şey...

Kasık Kitleleri: Kasık Fıtıkları, Hidrosel

Fıtıklar

Yapılmış olan çeşitli çalışmalarda çocuk fıtıklarının görülme sıklığı %2 ile %5 arasındaki oranlarda değişiklikler göstermektedir. Çocuk kasık fıtıklarının tedavisi yalnızca ameliyat ile mümkündür. Çocuklarda kasık fıtığının sebebi belli değildir. Prematüre (zamanından önce doğmuş) bebeklerde, düşük doğum ağırlıklı bebeklerde ve eşlik eden başka hastalıklar olduğu taktirde görülme sıklığı artmaktadır. Ayrıca erkek çocuklarda kızlara oranla 8 ila 10 kat arasında daha sık görülmektedir.

Kordon Kisti

Fıtık kesesi karın içerisinden yumurtalıklara doğru uzanan bir artığın kalmasıyla oluşur. Eğer bu artığın karın içi ile ilişkisi dar ise karın içi sıvısı yavaş yavaş aşağı inerek içi sıvı dolu bir şişlik oluşturur. Bu durum hidrosel veya kordon kisti olarak anılan hastalıklara yol açar. Hidrosel eğer kasık fıtığı eşlik etmiyorsa 1 yaşına kadar takip edilmelidir. Ancak bu çocuklarda kasık fıtığının tabloya ilave olma ihtimali açısından bir Çocuk Cerrahı tarafından takip edilmelidir. 1 yaşından sonra hidroselin devam etmesi halinde cerrahi müdahale gereklidir.

Prematüre (zamanından önce doğmuş) bebeklerde kasık fıtığı görülme sıklığı erkek bebeklerde %30’lara kadar çıktığı bilinmektedir. Yine prematüre bebeklerde fıtığın boğulma ihtimali ilk ay içinde ameliyat edilmez ise %60 gibi yüksek bir orandır ve fıtığın boğulması bebeğin hayatını tehdit eden acil bir durumdur.

Fıtık Tedavisi

Erkeklerde daha çok bağırsaklar, kızlarda ise yumurtalık veya tüpler fıtık kesesi içinde yer alır. Kasık bağları esas sorunu çözmediği için tedavide hiçbir yarar sağlamadığı gibi boğulma riskini arttırdığından ve dokuları ezip ameliyatı zorlaştırdığından kesinlikle kullanılmamalıdır. Tedavi edilmediği taktirde kendiliğinden veya ilaçla iyileşme ihtimali bulunmadığı gibi bu kanaldan dışarı çıkabilen yapılar günün birinde içeri geri gidemez olup hem hasta hem de doktor için tatsız, zor, hatta tehlikeli durumlar yaratabilir; ancak büyük ameliyatlar ile düzeltilebilecek sorunlar ortaya çıkarabilirler. Hastalıkların tümünün tedavisinde başlıca amaç ilgili artığın çıkarılması ve karın içi ile ilişkisinin kapatılmasıdır. Deneyimli ellerde kısa süren ve komplikasyonu az olan bu operasyon günübirlik uygulama ile çocuk hastanede 1 gece bile yatmadan yapılabilmektedir. Bu ameliyat yenidoğanlarda bile yapılması mutlaka ve en kısa sürede gereken bir ameliyattır.

Kasık fıtığı tanısı konulur konulmaz ameliyat edilmelidir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Yrd. Doç. Dr. Fatih Akova

Çocuk Cerrahisi Uzmanı

1997 senesinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Tıp Doktoru eğitimini tamamladıktan sonra yine aynı üniversitede Çocuk Cerrahisi Uzmanlığına devam edip 2003 senesinde mezun olmuştur. 2009 senesinde Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki görevine başladıktan sonra 2015 senesinde Biruni Hastanesi'ne geçmiş ve halen hizmet vermeye devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram