Kasık Kitleleri:Kasık Fıtıkları, Hidrosel

Kasık Fıtıkları, Hidrosel ve Kordon Kisti

Fıtıklar

Yapılmış olan çeşitli çalışmalarda çocuk fıtıklarının görülme sıklığı %2 ile %5 arasındaki oranlarda değişiklikler göstermektedir. Çocuk kasık fıtıklarının tedavisi yalnızca ameliyat ile mümkündür. Çocuklarda kasık fıtığının sebebi belli değildir. Prematüre (zamanından önce doğmuş) bebeklerde, düşük doğum ağırlıklı bebeklerde ve eşlik eden başka hastalıklar olduğu taktirde görülme sıklığı artmaktadır. Ayrıca erkek çocuklarda kızlara oranla 8 ila 10 kat arasında daha sık görülmektedir.

Kordon Kisti

Fıtık kesesi karın içerisinden yumurtalıklara doğru uzanan bir artığın kalmasıyla oluşur. Eğer bu artığın karın içi ile ilişkisi dar ise karın içi sıvısı yavaş yavaş aşağı inerek içi sıvı dolu bir şişlik oluşturur. Bu durum hidrosel veya kordon kisti olarak anılan hastalıklara yol açar. Hidrosel eğer kasık fıtığı eşlik etmiyorsa 1 yaşına kadar takip edilmelidir. Ancak bu çocuklarda kasık fıtığının tabloya ilave olma ihtimali açısından bir Çocuk Cerrahı tarafından takip edilmelidir. 1 yaşından sonra hidroselin devam etmesi halinde cerrahi müdahale gereklidir.

Prematüre (zamanından önce doğmuş) bebeklerde kasık fıtığı görülme sıklığı erkek bebeklerde %30’lara kadar çıktığı bilinmektedir. Yine prematüre bebeklerde fıtığın boğulma ihtimali ilk ay içinde ameliyat edilmez ise %60 gibi yüksek bir orandır ve fıtığın boğulması bebeğin hayatını tehdit eden acil bir durumdur.

Fıtık Tedavisi

Erkeklerde daha çok bağırsaklar, kızlarda ise yumurtalık veya tüpler fıtık kesesi içinde yer alır. Kasık bağları esas sorunu çözmediği için tedavide hiçbir yarar sağlamadığı gibi boğulma riskini arttırdığından ve dokuları ezip ameliyatı zorlaştırdığından kesinlikle kullanılmamalıdır. Tedavi edilmediği taktirde kendiliğinden veya ilaçla iyileşme ihtimali bulunmadığı gibi bu kanaldan dışarı çıkabilen yapılar günün birinde içeri geri gidemez olup hem hasta hem de doktor için tatsız, zor, hatta tehlikeli durumlar yaratabilir; ancak büyük ameliyatlar ile düzeltilebilecek sorunlar ortaya çıkarabilirler. Hastalıkların tümünün tedavisinde başlıca amaç ilgili artığın çıkarılması ve karın içi ile ilişkisinin kapatılmasıdır. Deneyimli ellerde kısa süren ve komplikasyonu az olan bu operasyon günübirlik uygulama ile çocuk hastanede 1 gece bile yatmadan yapılabilmektedir. Bu ameliyat yenidoğanlarda bile yapılması mutlaka ve en kısa sürede gereken bir ameliyattır.

Kasık fıtığı tanısı konulur konulmaz ameliyat edilmelidir.

Yrd. Doç. Dr. Fatih Akova, Çocuk Cerrahisi Uzmanı

Son Güncelleme: 5 Mayıs 2019

Bu yazıyı paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
No data was found

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + onsekiz =

Popüler Yazılar

İlgili

Diğer Yazılar

Ir arriba