Sevdiklerimize dair her şey...

Ne Zaman Çocuk Cerrahına Gitmeliyim?

Ailelere Çocuk Cerrahisi

0-16 yaşlar arasındaki çocukların cerrahi hastalıklarının tedavisi çocuk cerrahları tarafından yapılmaktadır.

Çocuklar erişkinlerin bir ufak modeli değildir. Bu sebeplerden çocuklarla ilgili cerrahi girişimlerin çocuklarla ilgili eğitim almış kişiler tarafından yani çocuk cerrahları tarafından yapılması gereklidir. Çünkü çocukta ve erişkinde aynı isimle adlandırılan hastalıklar bile çok farklı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Çocuklardaki, çok küçük denilebilecek cerrahi girişimler bile, eğer uygun şartlarda yapılmaz ise çocuklarda çok ciddi psikolojik travmalara sebep olabilir. Çocuk cerrahisi branşı bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Çocuk cerrahisi ağır doğumsal anomaliler için gerekli olan ameliyatlardan, doğum öncesi saptanan anomaliler ile ilgili kararların alınması için anne-baba adaylarına danışmanlık hizmeti verilmesi, cerrahi girişim gerektiren çocukluk çağı hastalıklarının tedavisi ve çocuk ürolojisi ile ilgili cerrahi ve endoskopik işlemler yapılmaktadır.

Ameliyatlarımızın büyük bir bölümü günübirlik cerrahi işlemler tarzında olup hastalarımız ameliyattan 2-3 saat sonra evlerine gidebilmektedir.

Gelişmiş anestezi ilaçları ve teknikleri sayesinde çocuklarda cerrahi sorunlar problemsiz şekilde çözülebilmektedir.

Sık rastlanan çocuk cerrahisi hastalıkları

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Yrd. Doç. Dr. Fatih Akova

Çocuk Cerrahisi Uzmanı

1997 senesinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Tıp Doktoru eğitimini tamamladıktan sonra yine aynı üniversitede Çocuk Cerrahisi Uzmanlığına devam edip 2003 senesinde mezun olmuştur. 2009 senesinde Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki görevine başladıktan sonra 2015 senesinde Biruni Hastanesi'ne geçmiş ve halen hizmet vermeye devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram