Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuklarda Mastürbasyon

Çocuklar, hatta bebekler mastürbasyon yapar mı? Çocuk mastürbasyon yaparsa ne yapmalıyız? Mastürbasyon yasaklanmalı mı? Mastürbasyonun çocuğa zararı var mı? Sorularınızın cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz

Çocukların yaşlarının ilerlemesi ile birlikte pipisinin veya vajinasının farkına vardıklarını, orayı elleyerek haz duymayı keşfettiklerini görüyoruz. Öncelikle bunun anormal olmadığını bilmenizi isterim. Mastürbasyon yapmayı keşfeden çocuğa "ayıp" veya "yapma" diyerek dikkatini "oraya" daha fazla vermesine neden olabilirsiniz.

Çocuklar cinsellikle ilgili bir farkındalık yaşadıklarını sadece soru sorarak belli etmezler. Çocuklar bazen cinsel organlarını bir yere sürtmek suretiyle mastürbasyon yaparlar. Bu davranışa, 3-5 yaş arasında sık rastlanır. (2)

Bir kere bile "kendine dokunmamış" çocuk yoktur. Genital bölgesine rastlantısal olarak dokunduğunda hoşuna giden birtakım izlenimler alır ve bu hazzı yaşamak için tekrar tekrar dokunur. Zaten çocuklar yeni bir şey keşfettiklerinde, öğrendiklerini iyice yerleştirmek için tekrar tekrar yapmak eğilimindedir. Bunu, başka yeni bir şey ilgilerini çekene kadar sürdürürler. Bazı çocuklar ise bu davranışı sürdürürler. Bazen çocuklar çocuk genital bölgesi ile uğraşırken ter içinde kalabilir ve soluk alış verişi değişebilir, yüzü kasılabilir; yetişkindeki yoğunluğa ulaşmasa da orgazma benzeyen bir durum yaşayabilir. Bu durumun yetişkindekinden farkı ise boşalmaya eşlik eden bir akıntının gelmemesi ve hafif hafif orgazmların, kısa aralıkları ile tekrarlanabilmesidir. Fakat her çocuk mastürbasyonu bu kadar yoğun yaşamaz. Bazı çocuklar genital bölgeleri ile, yoğun olmamakla birlikte, sık sık ilgilenir ve hafif bir keyif alışla yetinebilir.

1. Çocuklar Nasıl Mastürbasyon Yaparlar?

Kız çocukları alçak masa ya da sehpa gibi bir şeyin üstüne karın üstü yatarak bacaklarını masanın dışında bırakmak ve bacak kaslarını kurbağa gibi gerginleştirip gevşeterek ya da sert bir iskemlede otururken kalçalarını ritmik bir şekilde sağa sola hareket ettirerek mastürbasyon yaparlar.

Erkek çocuklar ise karın üstü yatıp cinsel organını yere sürterek ya da cinsel organını ritmik bir şekilde avuçlayarak mastürbasyon yaparlar.

Hem kız hem de erkek çocukların tercih ettiği ortak yöntemler vardır. Bunlar cinsel organı doğrudan elle uyarmak, iskemlenin köşesi, masanın bacağı gibi sert bir şeye sürtmek; sert bir oyuncağı cinsel organına sürtmek; üstündeki örtünün ucunu toplayıp altına koyarak hareketsiz karın üstü yatmak ve kendini buna sıkıca bastırmak şeklinde olabilir.

2. Çocuklar Neden mastürbasyon yaparlar?

Çocukların mastürbasyon yapmasının iki sebebi vardır:

a) Çocuğun boş kalması

Çocuklar boş kaldıklarında yani yapacak bir şeyleri olmadığında bedenleriyle ilgili böyle bir keşifte bulunurlar. Örneğin; uyumadan önce ya da artık öğlen uykusuna gereksinimi kalmayan bir çocuğu zorla uyutmaya çalıştığımızda bu durum ortaya çıkabilir. Çocuk uyumaya çalışırken pelüş oyuncağı veya yorganının ucu ile oyalanabilir. Bunlardan sıkıldığında, bedeni ile ilgilenirken rastlantısal olarak dokunduğu genital bölgesinden aldığı izlenimler ilgisini çekebilir. Canı sıkıldıkça da çekici bir uğraş olarak bunu yinelemesi mümkündür.

b) Duygusal ihtiyaçların giderilmemesi

“Bütün anne babalar çocuklarını sever. Fakat sadece sevmek, çocuklara yeterli değildir; onlar sevildiklerini fark etmek ister. Sevgimizi onlara; onlara ayırdığımız zamanla, ilgileniş tarzımızla ifade edebiliriz. Sağlıklı bir duygusal sıcaklık, ruhsal açıdan sağlıklı bir insan yetiştirmek için vazgeçilmez ön koşuldur. "Sevginin sağlıklı ifadesi" ile, çocuğu şımartmayı birbirine karıştırmamak gerekir. Yanımızda otururken birbirimize sokulmak, başını okşamak, yanağına sevgi dolu dokunarak gözlerinin içine "İyi ki sen varsın!" der gibi bakmak, kucağımıza oturtmak, beden sıcaklığımızı hissettirmek, sevginin en uygun ifade şekillerindendir. Böyle yaparsak çocuğumuzun kendine yönelme gereksinimi ortadan kalkar.” (4)

3. Çocuk mastürbasyon yaparsa ne yapmalıyız?

Çocuğumuzun genital bölgesiyle gereğinden fazla ilgilediğini düşündüğümüzde, durumun farkında değilmiş gibi davranarak, ilgisini başka bir yöne çekmeliyiz. Birlikte bir oyun oynayabiliriz; ona hikaye anlatabiliriz; parmak oyunu oynayabiliriz vb. gibi. Sadece çocuk genital bölgesiyle ilgilendiği sırada böyle davranılması sorunu kökten çözmeye yeterli değildir. Evde anne babaları yeterince ve gerektiği şekilde ilgilenemeyen çocuklara, diğer "yakın yetişkinlerin" doğru destek vermesi de durumu değiştirememektedir. Ayrıca mastürbasyona başka problemlerin eşlik edip etmediğinin araştırılması gerekmektedir.

4. Çocuk mastürbasyon yaparsa ne yapmamalıyız?

  • Yaptığının yanlış olduğunu düşünmesine neden olmayın.
  • Cezalandırıcı, yargılayıcı ayıplayıcı ifadeler veya tavırlardan kaçının.
  • Başkalarının önünde yapmasının görenleri rahatsız edebileceğini öğrenmesini sağlayın.
  • Daha uygun zamanlar ve mekanlar tercih etmesi konusunda yönlendirici olmaya çalışın.
  • Aşırı noktalar vardığını düşünüyorsanız ve gerekirse ilgisini değiştirebilecek aktiviteleri özendirmeyi deneyin.
  • Çocuğun yakın çevresini bilgilendirmek ve gerektiğinde desteğini almaktan çekinmeyin.

Kaynaklar:
(1) Özbey, Ç. Çocuk Gelişiminde Yaşanan Sorunlar. İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2006
(2) Yavuzer, H. Çocuk Psikolojisi. Remzi Kitabevi, İstanbul, 2002
(3) Yavuzer, H. Çocuğu Tanımak ve Anlamak. Remzi Kitabevi, İstanbul, 2004

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Elçin Eğercioğlu Konuk

Psikolog

21 Aralık 1981 tarihinde İstanbul’da doğdum. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans eğitimi almaya başladım. Aynı zamanda Psikoloji eğitimi de almak istediğime karar verip 2002 yılında çift anadal programına başvurdum ve kabul aldım. 2005 yılında hem İngiliz Dili ve Edebiyatı, hem de Psikoloji bölümünden mezun oldum. 2010 senesinde İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programını bitirdikten sonra konularında uzman birçok uzman psikoloğun eğitimlerine katıldım. Halen Rorschach Derneği’nde Yard. Doç. Dr. Neslihan Zabcı’nın verdiği Çocuk Rorschah ve CAT değerlendirme eğitimim devam etmektedir. Ayrıca Prof. Dr. Byron Norton ile süpervizyon çalışmalarım da devam etmektedir. 2007 yılından beri ailelere danışmanlık yapmaktayım ve çocuklarla da oyun terapisi ile çalışmaktayım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram